Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 26. október 2021, utorok
 

UNICEF upozorňuje na zvýšený počet sexuálnych predátorov v čase koronakrízy

19. 04. 2020

UNICEF logo

Detský fond Organizácie spojených národov (UNICEF) varuje, že súčasná koronakríza vyvoláva nárast sexuálnych predátorov v on-line prostredí a je nesmierne dôležité, aby rodičia tento fakt nepodceňovali. V čase, keď sa vyučovanie presunulo do domácností, je riziku groomingu, sextingu a kyberšikanovania vystavený oveľa väčší počet detí a mladistvých ako počas bežnej školskej prevádzky.

Vzdelávanie nie je jediná oblasť každodenného života, ktorá sa presunula na internet. Je ňou aj socializácia a budovanie priateľstiev, ktorými deti nahrádzajú nedostatok osobného kontaktu. Čím viac času trávia on-line, tým sú zraniteľnejšie. Nedostatok osobných stretnutí alebo aj nuda sa môžu prejaviť napríklad vo forme odosielania obrázkov so sexuálnym podtónom. Zdieľanie citlivého obsahu môže byť zneužité na vydieranie za účelom raniť, ale aj pre finančné obohatenie páchateľa, prípadne budúceho sexuálneho zneužitia obete. UNICEF upozorňuje, že dievčatá sú ako potenciálne obete v tomto ohľade rizikovejšie ako chlapci.

Zároveň podotýka, že zvýšený a neštruktúrovaný čas trávený on-line zvyšuje riziko kyberšikanovania, ale rovnako môže vystaviť deti potenciálne škodlivému, násilnému alebo zavádzajúcemu obsahu aj v súvislosti s vírusom COVID-19.

EUCPN
Foto: Európska sieť pre prevenciu kriminality

Rodičia, uvedomujeme si, že sa nachádzate v ťažkej situácii - z mnohých z vás sa zo dňa na deň stali učitelia. Nezabúdajte však deti vychovávať, veďte s nimi otvorené rozhovory o tom, ako a s kým komunikujú on-line.

Stanovte si s deťmi pravidlá používania internetu a časový harmonogram na:

  • plnenie školských povinností a 
  • socializáciu s priateľmi.

Ak ste to ešte neurobili...:

  • oboznámte sa s rozsahom on-line výučby školy, ktorú navštevuje vaše dieťa;
  • dávajte pozor na príznaky úzkosti u detí, ktoré sa môžu objaviť v súvislosti s ich on-line činnosťami;
  • ak sa vo vašej rodine stalo niečo podobné, nenechajte sa vydierať a čo najskôr s touto skutočnosťou oboznámte políciu osobne alebo na čísle 158;
  • v rámci Slovenska existujú podporné linky, na ktoré sa môžete obrátiť, ako napríklad: www.ipcko.sk, Linka detskej istoty;
  • zveriť sa môžete aj nám na odbore prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR – Pomoc obetiam.

 

Zdroj: UNICEF

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz