Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. apríl 2024, nedeľa
 

Ústredný krízový štáb rokoval o akčnom pláne riadenej migrácie

30. 08. 2022

uks30082022b

Riadená integrácia odídencov bola hlavnou témou zasadnutia Ústredného krízového štábu v pondelok 30. augusta 2022. Migračný úrad MV SR ako hlavný koordinátor Riadiaceho výboru pre migráciu a integráciu odídencov prichádzajúcich z vojnou postihnutej Ukrajiny dnes predstavil Akčný plán riadenej integrácie, na ktorej spolupracoval s inštitúciami verejnej správy vrátane samospráv, ako aj s mimovládnymi organizáciami.

"Cieľom Akčného plánu riadenej integrácie je vytvoriť pre odídencov také podmienky, aby sa čo najrýchlejšie dokázali začleniť do našej spoločnosti do tej miery, aby sami dokázali vytvárať hodnoty a boli schopní, ak je to možné, postarať sa o seba. Ďakujem všetkým zúčastneným za konštruktívnu diskusiu,” na rokovaní Ústredného krízového štábu uviedol minister vnútra SR Roman Mikulec.

Šéf migračného úradu Ján Orlovský a minister vnútra Roman Mikulec

Akčný plán má  12 kľúčových oblastí integrácie, ktoré zároveň definujú 36 úloh pre štátne a samosprávne orgány,  ako aj miesto pre využitie kapacít a expertízy mimovládnych organizácií. Ide o úlohy v oblasti koordinácie postupu, zberu a vyhodnocovania dostupných dát, komunikácie smerom k verejnosti a odídencom, bývania, vzdelávania, zamestnanosti, zdravotnej starostlivosti a duševného zdravia, legislatívy, komunitnej a sociálnej práce, prístupu k spravodlivosti,  ako aj v oblasti kultúry.

Do materiálu budú zapracované finálne pripomienky od zúčastnených zástupcov verejnej správy, pričom bude v prípade potreby opätovne zvolaný Ústredný krízový štáb. Štát taktiež plánuje predĺženie poskytovania príspevku za ubytovanie odídenca, ktorého návrh bude schválený spolu s akčným plánom.

Rokovanie ÚKŠ

Ústredný krízový štáb zároveň schválil zriadenie pracovnej skupiny koordinovanej ministerstvom hospodárstva, ktorá má za úlohu vytvorenie krízových plánov v oblasti energetickej bezpečnosti v súvislosti s možnými výpadkami alebo nedostatkom energií. Cieľom je identifikovať problémové oblasti a následnými krokmi čo najviac znížiť riziko dopadu na domácnosti a firmy.

Foto: MV SR, Vladimír Benko

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz