Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. júl 2024, streda
 

Útok vo Viedni - Slovenská republika prijala bezpečnostné opatrenia

04. 11. 2020

policajná páska s nápisom POLIZEI

„Vyjadrujem úprimnú sústrasť pozostalým obetí a verím, že hrozivá bilancia útoku sa už nebude zhoršovať. Bezprostredne po útoku sme prijali opatrenia na zaistenie bezpečnosti našich občanov, situáciu monitorujeme a komunikujeme aj s rakúskou stranou. Pripomínam, že na Slovensku stále platí druhý stupeň teroristického ohrozenia, ktorý sme vyhlásili v roku 2017 v reakcii na udalosti v Európe," povedal minister vnútra v reakcii na nočný útok vo Viedni.

Na zabezpečenie bezpečnosti našich občanov sme prijali viacero opatrení: na strategické miesta, ktoré boli vyhodnotené na základe získaných informácií ako rizikové, boli ihneď vyslané policajné hliadky. Posilnený bol výkon služby a vykonávala sa cestná a železničná kontrola, ako aj kontrola cyklotrás a vodnej dopravy v územnej pôsobnosti Bratislavského kraja (Kompa Záhorská Ves –Angern).

„Som zhrozený z včerajšieho útoku, odsudzujem takéto konanie. Úprimnú sústrasť obetiam a pozostalým. Hodinu po útoku sme prijali opatrenia na Slovensku. Vykonávame kontroly na hraniciach a strategických miestach. Komunikujeme aj s partnermi z okolitých krajín,“ uviedol dočasný prezident Policajného zboru Peter Kovařík.

Preverenia smerovali zo strany bratislavskej polície i do ulíc hlavného mesta a jeho okolia. Preverené boli viaceré vozidlá a osoby. Prepátrané boli i čerpacie stanice a odstavné parkovacie plochy, monitorovali sme okolie v blízkosti Synagógy. Neustále sme komunikovali so spoločnými kontaktnými pracoviskami v našej pôsobnosti. Na hraničných priechodoch s Rakúskou republikou prebiehali cestné a železničné kontroly.

Policajti železničnej polície okamžite začali monitorovať všetky osoby, ktoré na územie SR prichádzali vlakom z Viedne do Bratislavy. Bratislavská polícia od začiatku prijatých opatrení komunikuje s Protiteroristickou centrálou NAKA, Krajským riaditeľstvom PZ v Trnave a s policajným pridelencom Veľvyslanectva SR vo Viedni. Boli posilnené policajné jednotky ako pohotovostné motorizované jednotky, pohotovostný policajný útvar, Útvar osobitného určenia, Úrad na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií.


 

Vzhľadom na mediálne informácie, podľa ktorých Rakúsko nemalo zo Slovenska informácie o tom, že útočník z Viedne sa snažil v našej krajine kúpiť muníciu, MV SR oznamuje, že bezpečnostné zložky SR  prostredníctvom systému výmeny informácií Europolu medzi bezpečnostnými zložkami krajín 27. 7. 2020 informovali rakúsku stranu o pokuse o nákup munície do automatickej zbrane. Rakúsko potvrdilo prijatie tejto informácie aj so žiadosťou o doplňujúce informácie. Informáciu, že podozrivé osoby z Rakúska sa snažili na Slovensku nakúpiť muníciu, čo sa im nepodarilo, teda zachytila slovenská polícia už v lete 2020.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz