Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. júl 2024, utorok
 

V boji proti extrémizmu je potrebné spojiť sily aj na medzinárodnej úrovni

23. 09. 2016

extremizmus-stretnutie-september2016-ilustr

Boj proti extrémizmu bol hlavnou témou  v stredu 21. septembra 2016 na stretnutí zástupcov slovenských vládnych aj mimovládnych odborníkov a Bernarda Wagnera, zakladateľa EXIT programu pre členov pravicovo extrémistických skupín v Nemecku. Možnosť diskutovať s expertom z Nemecka, ako aj bývalým členom pravicovo- extrémistickej skupiny Stevenom Hartungom, pripravil odbor prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR vďaka iniciatíve ambasády USA v Bratislave. A práve na tomto stretnutí odznela myšlienka spolupráce na medzinárodnej úrovni.

EXIT program  založil v roku 2000 v Nemecku bývalý policajný vyšetrovateľ Bernard Wagner s bývalým neonacistickým lídrom Ingom Hasellbachom. Počas jeho fungovania poskytli pomoc vo viac ako 500 prípadoch.  

Stretnutie odborníkov na extrémizmus na MV SR

Bernard Wagner ako prvý v Nemecku sa už v roku 1989 začal zaoberať témou deradikalizácie mládeže, pričom sa zameral najmä na pomoc jednotlivcom pri opúšťaní radikálnych a extrémistických skupín. Za týmto účelom vytvoril program EXIT, ktorý od roku 2000 zaznamenal viac ako 500 úspešne skončených prípadov, a to iba s 3-percentnou recidívou. Úspech programu EXIT potvrdilo viacero inštitúcií, napríklad Európska komisia, resp. Európsky sociálny fond. V roku 2013 dostal projekt Cenu Ericha Mariu Remarqua za mier.

 „Pri riešení náročných situácií,  akou je vystúpenie z neonacistických skupín,  je dôležité zdieľať skúsenosti a príklady dobrej praxe. Rád by som využil túto jedinečnú príležitosť a vyjadril svoju úctu pánovi Wagnerovi za jeho odhodlanie pomáhať. Ak dovolíte, radi sa necháme inšpirovať ",  povedal riaditeľ prevencie kriminality MV SR Jozef Halcin.

Prečítajte si tiež:

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz