Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. máj 2024, utorok
 

V Bratislave sa konala medzinárodná konferencia o riešení volebných sporov

28. 06. 2019

benatska-komisia-26062019-ilustr

Riešenie volebných sporov bolo ústrednou témou dvojdňovej medzinárodnej expertnej konferencie, ktorá sa v dňoch 27. –28. júna 2019 konala v Bratislave.  Ide o 16. medzinárodne zasadnutie volebných orgánov. Hlavným organizátorom je Ministerstvo vnútra SR a Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, v úzkej súčinnosti s Benátskou komisiou Rady Európy

Podujatie otvorili vo štvrtok 27. júna ministerka vnútra Denisa Saková a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Vo svojich prejavoch obaja zdôraznili transformáciu Slovenska z totalitného štátu na demokratický režim, čo spôsobilo aj zmenu volebného systému.

"Slovensko prešlo od roku 1989 výraznými zmenami," uviedla ministerka Saková. Tie zmeny sa podľa nej finálne transformovali do legislatívy z roku 2014, keď nový volebný zákon vytvoril "profesionálnu a nezávislú Štátnu komisiu pre voľby a kontrolu financovania politických strán."

Účastníci podujatia

Dodala, že transparentnosť volieb a možnosť overenia každého hlasovacieho lístka je v prípade sporu v kombinácii s elektronickými zápisnicami veľmi dobrý spôsob, ako presvedčiť voliča, že bol jeho hlas započítaný správne. „Som presvedčená, že každá krajina hľadá a vytvára, čo najlepšie podmienky na uplatnenie volebného práva. Takéto konferencie nám pomôžu pri ďalšom smerovaní ako volebný proces skvalitniť a zvýšiť dôveru vo výsledky volieb“, povedala na stretnutí ministerka vnútra Denisa Saková.

Gianni Buquicchio, prezident Benátskej komisie
Minister Lajčák vo svojom prejave tiež ocenil demokratický vývoj Slovenska od Nežnej revolúcie, avšak varoval pred ohrozením demokracie. "Bolo by mylné domnievať sa, že demokracia získaná je demokracia navždy daná. Naopak, je krehká, má veľa nepriateľov a jej základné výdobytky treba chrániť, pretože sa na ne útočí z mnohých strán. Na voľby obzvlášť."

Účastníci podujatia

Pokračoval, že tento útok prebieha pomocou zavádzania, populistickej rétoriky, ale aj využitím moderných technických prostriedkov. "Dezinformácie, ľahostajnosť k pravde, neúcta k expertíze. To všetko znova aktivizuje extrémne myšlienky a spochybňovanie demokratických inštitúcií", spresnil Miroslav Lajčák.

Účastníci podujatia

V súvislosti s tým  vyzdvihol prácu organizácií, ako sú Rada Európy a jej Benátska komisia, "ktoré zohrali kľúčovú úlohu pri zosúlaďovaní ústavných textov krajín strednej a východnej Európy so základnými normami moderných demokracií". Minister Lajčák takisto ocenil v súvislosti s ochranou volieb prácu Európskej únie a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Účastníci podujatia

Konferencie riadiacich volebných orgánov sa konajú každoročne, vždy v niektorej z členských krajín Rady Európy, a pravidelným účastníkom je aj Úrad pre demokratické inštitúcie a ľudské práva Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz