Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. jún 2024, utorok
 

V Bruseli ocenili slovenského občana a záchranné zložky

09. 11. 2010

112-kocur-ilustrak

Medzi víťazmi európskeho finále súťaže 112 Awards sa objavil aj slovenský občan, Peter Adamkovič. Bývalý 27-ročný pólista z obce Banka zachránil v auguste 2009 život chlapcovi, ktorý sa topil v rieke Váh v Piešťanoch. Tesne po tom, ako bola udalosť ohlásená na linke 112, správne odhadol situáciu vzhľadom na rýchlosť prúdu rieky a bez váhania sa vrhol do vody, aby doplával k bezvládnemu pätnásťročnému Mirkovi. Toho z posledných síl držali v tečúcej rieke jeho dve kamarátky. Postihnutý chlapec, ktorý žije v detskom domove, bol v tom čase už v bezvedomí. Peter ho uchopil a doplával s ním až k brehu, kde sa kriesením a masážou srdca snažil chlapcovi pomôcť nám žiaľ neznámy človek, a to až do samotného príchodu záchranárov. Tí Mirka vrtuľníkom transportovali do zdravotníckeho zariadenia v Bratislave.
Za tento výnimočný záchranársky čin získal Peter Adamkovič niekoľko ocenení, okrem iného bol aj víťazom národného kola súťaže 112 Awards. Stal sa však prvým Slovákom v histórii, ktorý získal prestížne ocenenie 112 Awards na európskej úrovni. Ocenenie v kategórii „Výnimočný občiansky záchranársky čin s podporou 112“ mu počas slávnostného galavečera súťaže 112 Awards v Palais d’Egmont v Bruseli odovzdala europoslankyňa za SR Anna Záborská. Za zložky integrovaného záchranného systému, ktoré sa podieľali na úspešnej záchrane Mirkovho života, prevzal ocenenie štátny tajomník MV SR Maroš Žilinka.

Do finále oceňovania 112 Awards 2010 sa dostalo celkovo 20 prihlášok z 10 európskych krajín. V kategóriách zvíťazili nasledovné krajiny:

  • Výnimočný občiansky záchranársky čin s podporou 112 – Peter Adamkovič, Slovenská republika
  • Výnimočná aktivita v oblasti osvety a vzdelávania o čísle tiesňového volania 112 – 112 Kanárske ostrovy, Španielsko
  • Výnimočné koordinačné stredisko – Londýnska ambulantná služba, Veľká Británia
  • Výnimočná iniciatíva záchranárskej zložky vo vzťahu k 112 – 112 Madrid, Španielsko
  • Výnimočná národná iniciatíva vo vzťahu k 112 – 112 Portugalsko
  • Výnimočná politická iniciatíva – Poslankyňa EP Adina-Ioana Valean, Rumunsko
  • Výnimočný príspevok k rozvoju systému včasného varovania obyvateľstva (hlásnej služby) – SIAMU Brusel, Belgicko
  • Výnimočná iniciatíva v prospech dostupnosti služby 112 zdravotne znevýhodneným ľuďom – Gunnar Hellstrom, Švédsko

Príbehy a videá všetkých víťazov nájdete na stránke Európskej asociácie tiesňových liniek, ktorá je gestorom súťaže: http://www.eena.org/view/en/112events/Awards/awards2010/Materials.html .

Čo je súťaž 112 Awards? 112 Awards je prestížna celoeurópska súťaž pre profesionálov aj verejnosť, ktorá má za cieľ popularizovať jednotné európske číslo tiesňového volania 112 v celej Európskej únii a podporovať jeho správne používanie obyvateľmi Európy. Slovenská republika zorganizovala národné kolo súťaže tento rok po prvý krát, rovnako sa po prvý krát zapojila do jej európskeho kola.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz