Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. máj 2024, sobota
 

V horách súmrak prichádza skôr, prispôsobte tomu čas túry

04. 10. 2022

hzs-foto-znasanie-ilustr

S príchodom jesenných dní  sa dni skracujú a tým aj čas na túru. Horská záchranná služba odporúča turistom, aby odchádzali na túru v ranných hodinách a ukončili ju do zotmenia. „Ak  vám v lete stačilo na túru vyraziť predpoludním, na tú istú trasu teraz vyrazte minimálne o dve-tri hodiny skôr. Vezmite si so sebou  baterku alebo čelovku,“ zdôrazňuje riaditeľ horských záchranárov Marek Biskupič.

  • Predísť  volaniu na tiesňovú linku HZS 18 300 mohli  minulý týždeň aj  dve  turistky, ktoré  pre zle naplánovanú túru zastihla tma a daždivé počasie  pod sedlom Medziholie pri zostupe turistického chodníka v časti Šlahorka. Bez svetla, vyčerpané  požiadali o pomoc  Horskú záchrannú službu.
  • Záchranári pomáhali  v daždivom počasí aj turistovi, ktorý pre mokrý a šmykľavý terén uviazol v strmom lese  nad obcou Rudinka. Pomocou lanovej techniky spravili  spust v dĺžke 100 metrov a muža vytiahli. 
  • V blízkosti Rázcestia pod Predným Zeleným  a pri zostupe z Poludňového Grúňa si zranili nohy ďalší dvaja turisti.
  • Náhla nevoľnosť  prekvapila  turistku pri Vodopádoch Studeného potoka. Horskí záchranári  jej na mieste nasadili infúznu liečbu a na nosidlách transportovali do Starého Smokovca.

Znášanie zranenenej osoby/FOTO: HZS

Horská záchranná služba pre aktuálne striedanie sa teplejších a chladnejších dní odporúča turistom pred odchodom na túru zistiť si aktuálnu predpoveď počasia.

Blatistý a šmykľavý terén je po výdatných dažďoch  v Stredných Beskydách a v Poloninách.  Iná situácia je  v Malej Fatre, Veľkej Fatre, v Nízkych Tatrách, aktuálne s výstrahou pred vetrom. V lokalitách v Západných a Vysokých Tatrách s výstrahou prvého stupňa pred  snehom, vetrom, ľadom,  aj pred nízkymi teplotami.   

„Apelujeme na návštevníkov horských oblastí, aby  oblečenie vrstvili, nosili turistickú  nepremokavú obuv, pribalili si čiapku aj rukavice. V nižších polohách môžu pociťovať relatívne teplo ale po vystúpení do výšky 1500 až 2000 metrov môže byť teplotný rozdiel  nižší  o 10 – 15 stupňov. Turistické chodníky  sú po daždi na viacerých miestach blatisté  a šmykľavé, vo vyšších polohách  pokryté snehom, hrozí uvoľnenie snehových splazov z mokrého snehu, alebo malých lavín, dbajte na zvýšenú opatrnosť," povedal riaditeľ HZS Marek Biskupič.

Turisti  sa v prípade núdze v Aplikácii  HZS kliknutím na tlačidlo „Privolať pomoc" dokážu spojiť s tiesňovou linkou HZS. Ak nemôžu pre úraz hovoriť alebo sú nepočujúci, komunikovať so záchranármi môžu aj prostredníctvom četu alebo sms správ.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz