Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. júl 2024, piatok
 

V Luxemburgu zasadala Rada JHA

10. 06. 2013

simonak_JHA

Rada JHA (Justice and Home Affairs) - časť vnútorné veci v dňoch 6. a 7. júna 2013  na stretnutí v Luxemburgu v rámci zasadania zmiešaného výboru schválila nový hodnotiaci a monitorovací mechanizmus na overovanie uplatňovania schengenského práva.

SR patrila medzi posledné štáty, ktoré stiahli svoje výhrady a výsledný kompromis považuje za prijateľný. Úloha Európskej komisie a Európskeho parlamentu bola posilnená.

Grécko poskytlo pravidelnú informáciu o implementácii akčného plánu azylovej a migračnej reformy.

Následne Rada prerokovala legislatívne akty a Predsedníctvo informovalo ministrov vnútra o dosiahnutí politickej dohody v rámci trialógu o legislatívnych návrhoch z azylovej oblasti, čím sa zavŕšil proces dobudovania Spoločného európskeho azylového systému.

 SR víta skutočnosť, že tieto náročné rokovania boli ukončené.

Predsedníctvo vyzvalo členské štáty EÚ na konštruktívny prístup v rokovaniach o posledných otvorených otázkach návrhov smerníc z oblasti legálnej migrácie a finančných nariadení.

V rámci nelegislatívnej činnosti Rada prerokovala posledný vývoj situácie v Sýrii a otázky súvisiace s utečencami. Počas obeda prerokovali ministri otázky týkajúce sa voľného pohybu osôb. Tento bod bol na Radu zaradený z iniciatívy 4 členských štátov EÚ, ktoré majú problémy so zneužívaním svojich sociálnych systémov. Slovensko spolu s väčšinou štátov EÚ zastáva názor, že kvôli týmto problémom nemôže byť obmedzovaný slobodný pohyb osôb. SR je súčasne pripravená spolupracovať na opatreniach na prevenciu a potláčanie protiprávnej činnosti migrujúcich občanov EÚ.

 

(na fotografii zo zasadania, zľava: Vladimír Šimoňák, riaditeľ  Odboru medzinárodného práva a európskych záležitostí, SLVZ MV SR a Ivan Korčok, stály predstaviteľ SR pri EÚ)

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz