Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. jún 2024, štvrtok
 

V nedeľu sa v Bratislave uskutoční dáždnikový pochod pri príležitosti Svetového dňa utečencov

18. 06. 2021

dazdnik-utecenci

Dáždnikový pochod sa v uliciach hlavného mesta uskutoční pri príležitosti Svetového dňa utečencov /World Refugee Day/, ktorý na 20. júna oficiálne vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN v roku 2000. V tento deň sa ľudia na celom svete symbolicky skryjú pod dáždniky, aby tak vyjadrili solidaritu so žiadateľmi o azyl.

Medzinárodný deň patrí ľuďom, ktorí opustili svoje domovy a v nových krajinách hľadajú bezpečie a pomoc pri riešení každodenných problémov. Na Slovensku v roku 2020 požiadalo o azyl 282 ľudí, pričom  azyl sme udelili 11 žiadateľom a doplnkovú ochranu  27 žiadateľom. Podobná situácia bola v roku 2019: o azyl požiadalo 232 ľudí, získalo ho 9 ľudí,  doplnková ochrana bola poskytnutá 19 osobám. Pomer uznaných žiadostí sa tak pohybuje pod 4 percentami.

Takto sa pochodovalo v Bratislave po minulé roky.  Otvorený dáždnik je symbolom prístrešia.

Pandémia a prísne obmedzenia pohybu spôsobili pokles žiadostí o udelenie azylu v Európe o 31 percent.

Takmer 80 miliónov ľudí na svete bolo nútene vysídlených zo svojich domovov. Teda približne každý stý človek je utečencom. Až 40 percent z nich sú deti. Viac ako 26 miliónov sú ľudia, ktorí utekajú z domovských krajín pred prenasledovaním a hrôzami ozbrojených konfliktov.  

Tento rok sa opäť k tejto iniciatíve pripojí aj Slovensko. Všetkých srdečne pozývame v nedeľu popoludní do infostánku Migračného úradu MV SR na Tyršovom nábreží v Bratislave, kde vám odborníci poskytnú overené informácie o azyle a utečencoch na Slovensku. Pre všetkých záujemcov budú k dispozícii informačné materiály, letáky, ako aj príručka o kultúrnych reáliách Slovenska,  s ktorou pracujú odborníci v utečeneckých táboroch. Pripravená je aj výstava a darovanie náramkov a suvenírov vyrobených utečencami.

Program podujatia Svetový deň utečencov na Tyršáku & Dáždnikový pochod

  • 14:00  - Primaciálne námestie - bubnovací workshop Drumstas

Interaktívna bubnová show, ktorá spája a prináša radosť. Zapojiť sa môže každý, kto má chuť spoznávať nové veci. Svieže tanečné rytmy z celého sveta budú znieť aj počas Dáždnikového pochodu.

  • 14:30  - Primaciálne námestie - štart Dáždnikového pochodu ulicami mesta smerom na Tyršovo námestie
  • 15:00  - Tyršovo nábrežie   - príhovory    
  • 16:00  - Tyršovo nábrežie - Divadlo na hojdačke: Posledný dinosaurus

Nezávislé divadlo Divadlo na hojdačke tvorí autorské rozprávky pre deti. Predstavenie Posledný dinosaurus poučí a zabaví najmenších aj žiakov I. stupňa. V príbehu o putovaní svetadielmi a hľadaní identity nechýbajú veselé pesničky.

  • 17:00  - Tyršovo nábrežie  - koncert Andrey Bučko

Podujatie organizujú Nadácia Milana Šimečku a  Slovenská humanitná rada za spoluúčasti rezortu vnútra.  

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz