Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. júl 2024, sobota
 

V pomoci Ukrajine pokračujeme prostredníctvom humanitárneho HUBu prevádzkovaného ministerstvom vnútra

12. 07. 2023

hub-humanitarna

Už vyše 500 dní od invázie Ruskej federácie na Ukrajinu je poskytovanie humanitárnej pomoci jednou z mnohých spôsobov pomoci Slovenska vojnovým konfliktom postihnutej Ukrajiny. Okrem najčastejšej humanitárnej pomoci, ktorá pomáha uspokojiť základné životné potreby a život ohrozujúce stavy, časom vyvstalaaj  potreba zabezpečovania IT techniky. 

Európska komisia v spolupráci s Ministerstvom digitálnej transformácie Ukrajiny a DIGITALEUROPE začali iniciatívu „Laptops for Ukraine“, ktorá spočíva v darovaní IT techniky od privátnych darcov pre potreby škôl a regionálnych centier na Ukrajine. 

"Slovenský HUB v tejto iniciatíve spĺňa logistickú a administratívnu úlohu, teda zabezpečujeme to, aby sa darovaná IT technika dostala ku všetkým prijímateľom na Ukrajine. Aktuálne je zozbieraných 25 000 kusov IT techniky v rámci EÚ. Prvá dodávka 615 kusov je naplánovaná v najbližších dňoch,” vysvetľuje generálna riaditeľka sekcie krízového riadenia MV SR Michaela Kaňová.

Darovať laptopy, tablety či mobilné telefóny pritom môže ktokoľvek, a to prostredníctvom stránky https://laptopsforukraine.com. Podmienkou je, že zariadenie musí byť funkčné a pred jeho odovzdaním by mal predchádzajúci majiteľ vymazať všetky osobné dáta. 

Pomoc Slovensko poskytlo aj v predchádzajúcom období. Po pretrhnutí priehrady Nova Kachovka  v dôsledku ruskej agresie Ukrajina okamžite požiadala o pomoc, avšak po čase sa potreby menili. Najdôležitejšie bola technika určená pre odčerpávanie, záchranárske vybavenie a zásobovanie pitnou vodou.

Priehrada obsahovala 18 miliónov kubíkov vody dôležitej pre produkciu elektriny a zásobovanie juhu Ukrajiny vodou. Zaplavených bolo 600 km2 územia a 18 000 obyvateľov bolo zasiahnutých povodňou. 

Slovenská republika v tejto súvislosti daruje vodné čerpadlá s príslušenstvom, deky, ochranné overaly, trvanlivé potraviny a balenú vodu. V spolupráci s TESCO STORES SR, a.s. a Solarprojekt s.r.o. sekcia krízového riadenia MV SR skompletizovala pomoc v hodnote 353 297,27 eur a s hmotnosťou 41,29 ton. Prijímateľom pomoci bude Štátna pohotovostná služba Ukrajiny (SESU - The State Emergency Service of Ukraine), súčasť ukrajinského ministerstva vnútra , ktorá koordinuje záchranárske práce na mieste.

Tri humanitárne huby zriadené v marci 2022 Európskou komisiou cez Mechanizmus Európskej únie v oblasti civilnej ochrany v krajinách susediacich s Ukrajinou vznikli ako odpoveď na humanitárne potreby Ukrajiny, spôsobené ruskou agresiou. Cieľom bolo zefektívniť a zrýchliť prepravu humanitárneho materiálu na Ukrajinu. Jedným z nich je aj humanitárny logistický hub na Slovensku pod správou sekcie krízového riadenia MV SR na základe grantovej dohody. 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz