Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. júl 2024, štvrtok
 

V prípade vraždy Ernesta Valka polícia dala návrh na podanie obžaloby na dvoch obvinených

22. 08. 2018

ernest-valko-portret

Napriek dôkaznej núdzi v úvode vyšetrovania, keď polícia začínala na úplnej nule, bez dôkazov, ktoré by umožňovali výraznejší posun už na samotnom začiatku konania, vyšetrovateľ protizločineckej jednotky  16. augusta 2018 ukončil vyšetrovanie s návrhom na podanie obžaloby na dvoch obvinených. Spis je už na generálnej prokuratúre.

 

Obaja sú obvinení už takmer rok (od 9. októbra 2017).

  • Jozef R. /43 rokov/ pre obzvlášť závažný zločin vraždy, ktorého sa mal dopustiť v úmysle získať majetkový prospech. Ďalej z prečinu porušovania domovej slobody, ktorého sa mal dopustiť formou spolupáchateľstva a to závažnejším spôsobom konania, v tomto prípade so zbraňou a ľsťou a tiež prekonaním prekážky, ktorej účelom je zabrániť vniknutiu do obydlia. Obvinený je aj z prečinu a zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami,  môže mu hroziť trest odňatia slobody na 20-25 rokov.
  • Jaroslav K. /45 rokov/ je obvinený pre zločin lúpeže, ktorého sa mal dopustiť závažnejším spôsobom, konkrétne so zbraňou, môže mu hroziť trest odňatia slobody na 7 – 12 rokov.

Obidvaja obvinení sú momentálne vo výkone trestu odňatia slobody za inú trestnú činnosť (lúpeže).

pplk. Branislav Zurian
O objasnení vraždy E. Valka informoval
riaditeľ Národnej protizločineckej jednotky NAKA pplk. Branislav Zurian

Obvinení sa mali dohodnúť na prepadnutí Ernesta Valka /na snímke/ v jeho dome z dôvodu, že nosí domov väčšie sumy peňazí. Za tým účelom mali sledovať jeho dom a správanie obete. 
Dňa  8. novembra 2010 mali obvinení pred príchodom Ernesta Valka vojsť na jeho pozemok a do domu vstreknúť cez rám okna zapáchajúcu chemickú látku a čakať na jeho príchod. Po tom, čo prišiel do domu, no neotváral, aby ju vyvetral, mali obaja obvinení z miesta činu odísť a zopakovať ho večer približne o 18.00 hod. Ernest Valko prišiel okolo 18.30 hod. a keď otvoril vstup do domu z terasy, nato Jozef R. mal vytiahnuť zbraň, dať pokyn Jaroslavovi K. a obaja obvinení sa mali rozbehnúť k domu, vojsť dnu, následne mal Jozef R. vystreliť na Ernesta Valka a spôsobiť strelné poranenie ľavej strany hrudníka, ktorému podľahol.
Jozef R. mal následne zobrať krátku strelnú zbraň, ktorú mal poškodený v legálnej držbe a Jaroslav K. mal prehľadať jeho osobné veci. Keď žiadnu očakávanú hotovosť, kvôli ktorej prišli, nenašiel, obaja obvinení z miesta činu ušli. Strelnú zbraň, ktorou bol zastrelený pán Valko, cestou zahodili do do vodnej nádrže Kotlina. Jozef R. mal zahodiť aj zbraň Ernesta Valka v blízkosti svojho bydliska a to do vodnej nádrži Kučišdorf v Pezinku.

Objasnenie vraždy uznávaného právnika Ernesta Valka pokladá ministerka vnútra Denisa Saková za výsledok dobrej  práce polície na tomto prípade. „Som nesmierne rada, že aj napriek počiatočnej dôkaznej núdzi sa polícií vďaka ich tvrdej a vytrvalej práci podarilo objasniť trestný čin, ktorý traumatizoval spoločnosť takmer osem rokov, " povedala Denisa Saková.

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz