Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 30. september 2022, piatok
 

Väčšie postihy za alkohol a agresívnu jazdu by mohli zvýšiť bezpečnosť na cestách

01. 02. 2011

Prísnejšie postihy za alkohol v krvi pri šoférovaní, za agresívnu jazdu a dôraz na zručnosti mladých vodičov. To sú návrhy, ktoré v pondelok 31. januára 2011  predstavil minister vnútra Daniel Lipšic spolu s dopravnými expertmi a ktoré by mali zvýšiť bezpečnosť na cestách. Minister Daniel Lipšic je za to, aby alkohol v krvi pri šoférovaní bol trestným činom. Návrh novely zákona podľa neho počíta s nepodmienečným trestom, ale aj s trestom prepadnutia veci, teda motorového vozidla. Dôraz na zručnosti u budúcich vodičov by mal smerovať napríklad na zvládnutie šmyku.

Stretnutie ministra vnútra s dopravnými expertami

S ministrom vnútra o zvýšení bezpečnosti v cestnej premávke diskutovali policajný viceprezident Ľubomír Ábel, Juraj Smrečan z ústredného automotoklubu, Peter Matuška z rady vlády pre bezpečnosť cestnej premávky, Gustáv Kasanický z ústavu súdneho inžinierstva, Pavol Reich z ČESMAD Slovakia a dopravní analytici Tomáš Novotný, Jozef Drahovský a Maroš Paleš.

Minister pripúšťa aj spustenie osvetovej kampane v agresívnom štýle, teda takej, ktorá by mala odstrašujúci účinok. Experti by podľa Daniela Lipšica mali v najbližších týždňoch poslať na ministerstvo svoje návrhy na zlepšenie bezpečnosti na cestách, ktoré by boli zapracované do novely zákona o cestnej premávke. Tá by mala do legislatívneho procesu vstúpiť ešte v prvej polovici tohto roka. Podľa dopravného analytika Jozefa Drahovského diskusia sa týkala aj mladých vodičov, ktorí spôsobili vážne nehody pri návrate z diskoték. Na túto skupinu by mali byť smerované aj niektoré opatrenia.

Minister vnútra hovoril aj o myšlienke, že by čerství vodiči mohli prvý rok jazdiť iba v sprievode skúsenejších vodičov. Nové dopravné značenie či zvýšené pokuty by zase podľa ministra mohli chrániť chodcov na miestach ich zvýšeného pohybu.

Zdroj: TASR

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz