Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. jún 2024, štvrtok
 

Varovanie pred voľbami do EP: kupovanie hlasov je trestný čin

07. 06. 2024

logo Policajného zboru SR

Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, Mgr. Alexander Daško a viceprezident Policajného zboru pre vnútorný poriadok a bezpečnosť plk. Ing. Rastislav Polakovič vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom apelujú na verejnosť, aby pristupovala k víkendovým eurovoľbám zodpovedne. Volebná korupcia totiž býva skloňovaná najmä v súvislosti s voličmi z rómskych osád.

„Zajtra /8. júna 2024/  si volíme zástupcov do Európskeho parlamentu. Každý z nás môže svojim hlasom  ovplyvniť ďalšie smerovanie našej krajiny. V minulosti sme zaznamenali prípady kupovania hlasov rómskej menšiny. Apelujem na politikov, aby sa vyvarovali takýchto praktík. Nevyužívajme zraniteľnosť Rómov pre svoj prospech. Zároveň vyzývam našich rómskych obyvateľov, nenechajte sa zmanipulovať k takémuto konaniu. Priebeh volieb bude veľmi dôsledne monitorovaný a akýkoľvek priestupok bude v zmysle zákona riešený. Kupovanie hlasov je trestný čin. Bol by som veľmi nerád, keby sa ktokoľvek z našej komunity dostal do problémov so zákonom – trestné je nielen dávanie, ale aj prijímanie úplatku. Voľme prosím slobodne, demokraticky, podľa vlastného vedomia a svedomia," hovorí splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity  Alexander Daško.

„Do dnešného dňa neevidujeme podnet k narušeniu či priebehu volieb. Máme však operatívne informácie v súvislosti s volebnou korupciou, ktorá by mala byť páchaná v marginalizovaných komunitách," informoval viceprezident PZ Rastislav Polakovič.

"Z uvedeného dôvodu budeme preventívne pôsobiť na týchto miestach tak, aby sme zabezpečili bezproblémový priebeh volieb. V prípade akýchkoľvek podnetov týkajúcich sa volebnej korupcie sme pripravení konať. Preto vyzývame, ak máte informácie k porušeniu zákona v súvislosti s voľbami do Európskeho parlamentu, obráťte sa na najbližší útvar Policajného zboru alebo na číslo 158,"  doplnil Rastislav Polakovič.

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz