Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. február 2024, štvrtok
 

Vďaka pomoci verejnosti polícia rýchlo identifikovala osoby, ktoré na nepovolenom zhromaždení navádzali deti k vulgarizmom

19. 10. 2020

protest-urad-vlady-oktober-ilustsr

V sobotu 17. októbra 2020  popoludní sa v centre Bratislavy konalo nepovolené zhromaždenie. Policajný zbor v tejto súvislosti použil svoje sociálne siete na zber cenných informácií. Pred, počas a po skončení zhromaždenia verejnosť posielala súkromné správy polícii prostredníctvom oficiálnej stránky na Facebooku.

Niekoľko stoviek správ od občanov obsahovalo informácie týkajúce sa najradikálnejších účastníkov podujatia a organizátorov. Aj keď polícia niektorými informáciami už disponovala na základe vlastných poznatkov, vďaka občanom sa v nich mohla utvrdiť.

Polícia na nepovolenom zhromaždení

V nedeľu 18. októbra  2020 popoludní prostredníctvom statusu Policajný zbor požiadal verejnosť o pomoc pri identifikácii maloletých a dospelých osôb z radov účastníkov protestu. Dospelé osoby sú na základe svojho konania podozrivé z ohrozovania mravnej výchovy mládeže. Len na túto výzvu reagovalo okamžite viac ako sto občanov súkromnými správami.

Na základe  analýzy bolo zistené, že prvotné informácie o identite osôb boli polícii zaslané už sedem minút po zverejnení statusu. Za 22 hodín status lajkovalo viac ako 16 000 ľudí, ďalších viac ako 11 000 ho zdieľalo a celkovo sa dostal k viac ako 1 400 000 užívateľov. Vďaka jednej z najmasovanejších reakcií na zverejnený status v histórii existencie policajného Facebooku bolo získaných množstvo cenných poznatkov vedúcich k odhaľovaniu trestnej činnosti.

Screenshot

Po tom, čo polícia následne totožnosť osôb definitívne a bez akýchkoľvek pochybností zistila a pominuli dôvody pátrania, status bol vymazaný a tváre osôb boli zarastrované.

Minister vnútra Roman Mikulec v pondelok 19. októbra 2020  navštívil Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave, aby sa osobne informoval o priebehu a stave vyhodnocovania sobotňajšieho bezpečnostného opatrenia v hlavnom meste. Ministrovi vnútra a dočasne poverenému prezidentovi PZ, plk. Petrovi Kovaříkovi informácie poskytol riaditeľ Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave plk. Adrian Pavlík a veliteľ bezpečnostného opatrenia.

„Som veľmi rád, že som mal možnosť informovať sa o relevantných skutočnostiach z prvej ruky,“ povedal Roman Mikulec. „Ďakujem všetkým policajtom, ktorí v sobotu akýmkoľvek spôsobom pomohli pri ochrane verejného poriadku. Viem, že ich práca sa po ukončení opatrení neskončila a čaká ich ešte množstvo úloh,“ doplnil.

Bratislavská polícia od soboty nepretržite vyhodnocuje aj ďalšie audiovizuálne záznamy a množstvo informácií získaných v súvislosti so zhromaždením, ktoré sa v hlavnom meste uskutočnilo počas uplynulého víkendu. V tejto súvislosti už bolo začaté trestné stíhanie vo veci obzvlášť závažného zločinu útoku na verejného činiteľa spáchaného za krízovej situácie. Obvinenie v tejto veci bolo vznesené voči dvom osobám.

O ďalších krokoch poskytne polícia informácie až keď to situácia dovolí. 

Polícia aj touto cestou ďakuje občanom za spoluprácu.

 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz