Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. jún 2024, štvrtok
 

Viac ako 4000 obchodov uzavretých cez e-trhovisko

07. 05. 2015

eks-logo

Rozhodnutie ísť do projektu Elektronického kontraktačného systému bolo správne. Ukazuje sa to už po troch mesiacoch ostrej prevádzky elektronického trhoviska, od februára do apríla 2015, kedy celkové dosiahnuté úspory presiahli 4,7 milióna eur.

"Výrazne tak prevýšili doterajšie náklady na projekt vo výške 3,5 milióna eur. V krátkej dobe tak projekt elektronického trhoviska prekonal očakávania jeho zriaďovateľa." Na tlačovej konferencii  5. mája 2015 to konštatoval minister vnútra Robert Kaliňák. "Môžeme ho považovať určite za najväčšie protikorupčné opatrenie, ktoré prijala akákoľvek vláda, ktorá tu doteraz bola," vyzdvihol.

Minister Robert Kaliňák s poradkyňou pre verejné obstarávanie Táňou Behrovou
Minister Robert Kaliňák so svojou poradkyňou pre verejné obstarávanie Tatianou Behrovou

Výhodou elektronického trhoviska je jeho absolútna anonymita. Obstarávateľ nevie, kto mu predkladá ponuku a naopak ani dodávatelia nevedia, komu svoju cenovú ponuku posielajú.

Počas doterajšej prevádzky  sa cez Elektronický kontraktačný systém uzatvorilo viac ako 4000 obchodov v celkovej hodnote 17,46 milióna €. Ich pôvodná vstupná cena bola pritom 22,204 milióna €, priemerná dosiahnutá úspora tak dosiahla viac ako 21 %,  doplnil minister Kaliňák.
Počet registrovaných dodávateľov v systéme je v súčasnosti takmer 8000. Knižnica opisných formulárov, ktorá podľa ministra najviac zjednodušuje obchodovanie na eektronickom trhovisku, obsahuje už takmer 13 500 opisov. Tie slúžia obstarávateľom na zjednodušenie práce, pretože  im stačí upraviť opisy na svoje potreby.

Najčastejšie obchodované tovary cez trhovisko boli doteraz predovšetkým kancelárske potreby. V minulosti bol práve tento torvar často predmetom špekulácií a predražených nákupov, upozornil minister Kaliňák. "Elektronické trhovisko dokázalo upratať ich ceny na prijateľnú úroveň," zdôraznil. Dobre sa však podľa neho vyvíja fungovanie systému aj pri komplikovanejších nákupoch, ako napríklad v zdravotníctve či pri stavebných prácach.

Najaktívnejší obstarávatelia:

  • Národná diaľničná spoločnosť (135 obchodov)
  • Fakultná nemocnica v Prešove (87obchodov)
  • Ekonomická univerzita v Bratislave (80obchodov)
  • Detská fakultná nemocnica v Banskej Bystrici (70obchodov)
  • Ministerstvo obrany SR (40 obchodov)
  • Ministerstvo vnútra SR (39obchodov).

Minister vnútra Robert Kaliňák na tlačovej konferencii k Elektronickému kontraktačnému systému

V elektronickom trhovisku sa črtá nemalý rastový potenciál. Za mesiac apríl 2015, ktorý bol doteraz najrušnejší, boli uzavreté obchody vo výške 9 miliónov € pri úspore takmer 2,4 milióna €. "Snažíme sa v ňom stále niečo vylepšovať, pôvodné detské choroby sme odstránili, čaká nás ale určite ešte puberta. Sme pripravení veľmi pružne reagovať na všetky poznámky, pripomienky dodávateľov alebo odberateľov," doplnil Robert Kaliňák.

Prípady problémových dodávateľov, ktorých správanie nie je úplne v poriadku, sa podľa neho priebežne riešia. Na tzv. blackliste je momentálne šesť podnikateľov, ktorí nedodržali obchodné podmienky. "Malo by to byť veľkou výstrahou pre tie spoločnosti, ktoré majú chuť podvádzať. Hlavné problémy sú v rýchlosti dodávky a kvalite," priblížil minister vnútra.

Minister tiež odmietol výhrady k údajnej komplikovanosti obchodovania cez elektronické trhovisko či potrebu dodatočných kapacít pre obstarávateľov, ktoré sa občas objavujú. "Z nášho pohľadu určite nie. Potom stojí otázka, ako obstarávali doteraz. Toto je jednoduchšie obstarávanie ako ktorékoľvek predtým," doplnil.

Elektronický kontraktačný systém (EKS) je jedným zo súboru opatrení vlády SR v boji proti korupcii. Cez elektronické trhovisko, ako prvej súčasti EKS, majú povinnosť nakupovať štát, obec, vyšší územný celok, ako aj organizácie, ktoré sú nimi zriadené či majetkovo prepojené, ak hodnota tovaru, služieb či stavebných prác presahuje 1000 € a dosahuje 134 000 €  v prípade štátu, respektíve 207 000 € v prípade ostatných obstarávateľov. Pri stavebných prácach predstavuje horný finančný limit 5 186 000 €. Okrem elektronického trhoviska nasledujú ďalšie dva nástroje. Ide o dynamický nákupný systém, ktorý má zabezpečiť, aby sa do verejných súťaží mohlo zapojiť čo najviac dodávateľov. Tretím je elektronická podpora procesov, teda poskytovanie informácií, vysvetľovanie či publikovanie dobrej praxe.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz