Víťazom národného kola Európskej ceny za prevenciu kriminality 2012 je Mestská polícia Pezinok

14. 12. 2012

logo eucpn

Dňa 11. decembra 2012 odovzdal štátny tajomník Jozef Buček osvedčenia víťazom súťaže o najlepší projekt realizovaný v oblasti prevencie kriminality v Európskej únii. Súťaž ECPA (European Crime Prevention Award) - Európska cena za prevenciu kriminality 2012 bola v tomto roku zameraná na Opatrenia na miestnej úrovni ako nástroj prevencie kriminality voči krádežiam, domácemu násiliu a kriminalite mládeže.


Štátny tajomník MV SR Jozef Buček a riaditeľ odboru prevencie kriminality MV SR Jozef Halcin poďakovali autorom projektov za ich prácu s deťmi a zdôraznili význam systémových projektov organizovaných mestskými políciami na školách. „Prevencia na školách chýba, nie je na ňu vytvorený priestor, chýbajú špecialisti, ktorí by sa deťom v tomto smere venovali. Preto veľmi oceňujem Vaše aktivity a rád budem nápomocný pri každom ďalšom projekte,“ povedal Jozef Buček.

Národné kolo súťaže sa uskutočnilo v septembri na základe výzvy podpredsedu vlády a ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka, ktorý je zároveň predsedom Rady vlády SR pre prevenciu kriminality. Celkovo bolo do súťaže prihlásených 9 projektov: 1 za Banskobystrický kraj, 1 za Košický kraj, 2 za Nitriansky kraj, 3 za Bratislavský kraj, 1 za Prešovský kraj a 1 za Trnavský kraj. Na prvých troch miestach sa umiestnili:

1. miesto: Poznaním k hodnotnému životu Mestská polícia Pezinok
Ide o pokračujúci projekt z roku 2007, ktorý každoročne aktualizuje a skvalitňuje všetky svoje aktivity. Zameraný je na prevenciu kriminality detí a mládeže a využíva úplne nové prvky: kanisterapiu, biblioterapiu, grafológiu, bojové umenia a pod. Programy realizuje tím oddelenia prevencie kriminality mestskej  polície v spolupráci s klinickým psychológom a odborníkmi z participujúcich subjektov. Realizovaný je formou vzdelávacích programov, sociálno-psychologických výcvikov, športovo-preventívnymi a bezpečnostnými programami, mediálnymi kampaňami, publikačnou a poradenskou činnosťou (vo vlastnom klientskom centre). Témy sú zamerané na prevenciu krádeží, podvodov, únosov, obchodovania s ľuďmi, domáceho násilia a násilia v školách,  či na prevenciu vandalizmu a rôzne formy manipulácie osobnosti mládeže. (viac informácií o projekte nájdete na stránke http://www.msppezinok.sk/prevencia/historia/)
Ocenenie od štátneho tajomníka MV SR prevzali: Ing. Ján Čech - viceprimátor Pezinka, kpt. JUDr. Ľudovít Farbula - šéf MsP Pezinok a inšp. Bc. Miroslav Schlesinger – autor a realizátor projektu

 2. miesto: Národný projekt prevencie šikanovania a násilia II OZ Papilion
Cieľom jednotlivých aktivít bolo zvýšiť informovanosť cieľových skupín prostredníctvom poskytovania informácií na stránke www.prevenciasikanovania.sk. Taktiež poskytnúť odborné poradenstvo, konzultácie, telefonické poradenstvo a krízovú intervenciu pri riešení problémov šikanovania. Vykonať priamu intervenciu v teréne  - v školách a iných zariadeniach - pri riešení prípadov šikanovania. Zrealizovať výcvik rovesníckych aktivistov z radov stredoškolákov v špecifickom rovesníckom programe “Nie som ľahostajný k šikanovaniu a násiliu”. Senzibilizovať rodičov a verejnosť k intolerancii šikanovania, k spolupráci so školou a odbornými inštitúciami v oblasti prevencie a eliminácie šikanovania prostredníctvom médií.

3. miesto: Priateľ polície Mestská polícia Nové Zámky
Ide o  komplexný prevenčný program mestskej polície zameraný na prevenciu sociálno-patologických javov u maloletých a mladistvých. Projekt je rozdelený podľa veku do piatich kategórií. Realizuje sa na troch základných úrovniach:

  • Univerzálna (primárna) prevencia v školách a školských zariadeniach v zmysle cieľavedomého pôsobenia na žiakov, zameriava sa na redukciu príčin vyvolávajúcich poruchy psychosociálneho vývinu
  • Selektívna (sekundárna) prevencia na úrovni špeciálnej starostlivosti v zmysle odbornej práce s deťmi s poruchami psychosociálneho vývinu a s poruchami správania. Ide o intenzívnu spoluprácu Mestskej polície so školami a školskými zariadeniami, s rodinou, so sociálnou kuratelou a vecne príslušnými inštitúciami za účelom odstránenia príčin.
  • Indikovaná (terciárna) prevencia, v rámci ktorej sa rieši komplexná a odborná starostlivosť o deti so závažnými poruchami správania a s asociálnym vývinom. Jednotlivé prípady sú konzultované so sociálnou kuratelou.

Ocenenie od štátneho tajomníka MV SR prevzali: Mgr. Silvia Vargová – koordinátorka prevencie a príslušník MsP Richard Sedláček.

Spoločná fotografia zástupcov ocenených so štátnym tajomníkom Jozefom Bučekom /tretí zľava/

Za Nové Zámky zľava: príslušník MsP Richard Sedláček a koordinátorka prevencie Mgr. Silvia Vargová; štátny tajomník MV SR Jozef Buček; za Pezinok: viceprimátor Ing. Ján Čech, autor a realizátor projektu inšp. Bc. Miroslav Schlesinger a šéf MsP Pezinok kpt. JUDr. Ľudovít Farbula


Víťazný projekt Poznaním k hodnotnému životu zastupoval Slovenskú republiku v medzinárodnom kole ECPA 2012, ktorého vyhodnotenie sa konalo začiatkom decembra v cyperskom hlavnom meste Nikózii. Zástupcovia Mestskej polície Pezinok prezentovali svoj projekt počas konferencie najlepšej praxe v oblasti prevencie kriminality. Účastníci workshopu prejavili záujem o anglický preklad knižiek autora projektu - inšpektora Bc. Miroslava Schlesingera.

Tento rok bola v rámci Európskej ceny za prevenciu kriminality ECPA doteraz najsilnejšia konkurencia, len 5 z 27 členských štátov EÚ nezaslalo svoje ponuky. Z prihlásených 22 projektov hlavnú cenu získal projekt Dánska a dve čestné uznania získali Švédsko a Estónsko.