Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 17. október 2021, nedeľa
 

Vláda pripravuje návraty Slovákov z cudziny domov, nemocniciam vyhlásila núdzový stav

16. 03. 2020

snímka korona vírusu

Ministerstvo zahraničných vecí má pripraviť plán návratu občanov Slovenska, ktorí sa chcú z cudziny dostať domov na Slovensko. Rozhodla o tom vláda na mimoriadnom rokovaní v nedeľu 15. marca 2020.  Občania majú kontaktovať naše veľvyslanectvá v krajine, v ktorej sa nachádzajú, aby bolo možné zistiť ich počty a rozhodnúť kedy a akou formou ich prepraviť.

Všetci títo naši občania však budú musieť po návrate povinne absolvovať 14-dňovú karanténu v zariadeniach MV SR.  MV SR má k dispozícii tri zariadenia /Gabčíkovo, Liptovský Ján, Donovaly/, ktoré sa budú napĺňať postupne. 

Občania, ktorí už sú po návrate z cudziny doma na Slovensku a nechcú absolvovať povinnú karanténu v spoločnej domácnosti so svojimi rodinami či blízkymi, takisto môžu využiť zariadenia MV SR - pre tento účel je potrebné volať linku 112.

Karanténne centrum v Gabčíkove je  určené občanom Slovenskej republiky, ktorí sú po návrate zo zahraničia povinní dodržiavať 14-dňovú karanténu a nemajú podmienky pre jej absolvovanie bez ohrozenia svojej rodiny, či blízkych. O spoluprácu pri zriadení tohto centra bola požiadaná Asociácia samaritánov Slovenskej republiky, ktorá má bohaté skúsenosti s budovaním, ako aj samotnou prevádzkou dočasných núdzových táborov.

Sekcia krízového riadenia MV SR v spolupráci so Samaritánmi spustili prevádzku tohto zariadenia a od  14. marca prijímajú občanov Slovenskej republiky, ktorí požiadajú o dočasné ubytovanie. Súčasťou ich práce je aj telefonické informovanie potenciálnych klientov o možnostiach ubytovania, režime v ubytovacích priestoroch a pod. Samaritáni dodržiavajú nadštandardné hygienické a protiepidemické opatrenia, aby chránili seba, ako aj klientov zariadenia. Po príchode je každý klient zaregistrovaný do elektronickej registrácie, ktorá umožňuje online sledovanie stavu v Karanténnom centre, ako aj priebežné informovanie kompetentných orgánov. Klientom je pridelené ubytovanie a sú povinní dodržiavať prísne protiepidemické opatrenia. V karanténnom centra v Gabčíkove už absolvuje karanténu niekoľko desiatok občanov.


Predseda vlády informoval o spustení stránky www.korona.gov.sk.

Kabinet zároveň vyhlásil pre štátne nemocnice na Slovensku núdzový stav od 16. marca 2020. (PDF, 175 kB)

Toto opatrenie má umožniť presuny personálu a techniky, zdravotníci nebudú môcť odmietnuť prísť do práce a nebudú môcť vstúpiť do štrajku. Zároveň vláda požiadala aj súkromné nemocnice, aby prestali poskytovať plánovanéoperácie a zdravotnícke kapacity držali pre potreby starostlivosti o pacientov nakazených koronavírusom.

Obchody či prevádzky so službami budú od pondelka 16. marca 2020  zatvorené. Výnimku majú predajne potravín, lekárne, drogérie, novinové stánky, banky, pošty a niekoľko ďalších typov prevádzok.  Presnejšie informácie vrátane už skorších opatrení  nájdete na webe Úradu verejného zdravotníctva SR.

O ďalších opatreniach rozhodne ústredný krízový štáb, ktorý zasadne 16. marca 2020 popoludní.

 

 

 

 

Vládna stránka o nákaze COVID 19 www.korona.gov.sk

 

Zdroj: TASR, MV SR

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz