Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 7. október 2022, piatok
 

Vláda schválila program pracovnej dovolenky pre mladých z Austrálie

02. 09. 2015

australia-kontinent

Vláda schválila 26. augusta 2015 návrh, ktorý umožní mladým ľuďom z Austrálie spoznávať Slovensko a zároveň tu pracovať a študovať. Slovenskí občania zas budú môcť takto vycestovať do Austrálie. Návrh programu pracovnej dovolenky pre účastníkov z Austrálie na území SR predložilo Ministerstvo vnútra SR spolu s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Podmienky týchto pobytov pre mladých ľudí vo veku 18 až 30 rokov upravuje Memorandum o porozumení, ktoré bolo podpísané v máji 2015 medzi slovenskou a austrálskou vládou. Cieľom je uľahčenie nevyhnutných procedúr pre vstup a pobyt mladých zo SR a Austrálie, ktorých úmyslom je stráviť dovolenku v druhej krajine s možnosťou zamestnania a štúdia.

Memorandum nemá povahu medzinárodnej zmluvy, a preto je potrebné upraviť program pracovnej dovolenky pre účastníkov z Austrálie na území SR na základe zákona o službách zamestnanosti.

Tento program môže využiť ročne po 200 mladých ľudí zo SR a aj z Austrálie, ktorým bude udelené vízum na obdobie 12 mesiacov, ak splnia stanovené podmienky.

Výhody programu môžu  mladí zo SR a Austrálie využiť len jedenkrát. Počas pobytu v SR a Austrálii môžu vstúpiť do dočasného pracovného pomeru, u jedného zamestnávateľa na obdobie najviac šesť mesiacov. Takisto môžu začať štúdium alebo odbornú prípravu na obdobie nepresahujúce štyri mesiace.

Obdobný program pracovnej dovolenky má SR uzavretý s Novým Zélandom, Kanadou a Taiwanom.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz