Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. február 2024, piatok
 

Vláda vymenovala riaditeľa Úradu inšpekčnej služby

17. 04. 2019

paragraf

Do funkcie riaditeľa Úradu inšpekčnej služby vláda v stredu vymenovala Adriána Szabóa. Súčasný riaditeľ úradu tak bude pokračovať v jeho vedení. Šéfom inšpekčnej služby je od 1. septembra 2018.

Návrh na jeho vymenovanie predložila vláde ministerka vnútra Denisa Saková. Podľa novely zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície už vymenúva riaditeľa inšpekcie vláda, a to na na základe výberového konania a po verejnom vypočutí v parlamentnom výbore pre obranu a bezpečnosť.

O odporučení vymenovania Adriána Szabóa do funkcie rozhodli hlasovaním poslanci brannobezpečnostného výboru 10. apríla 2019. Adrián Szabó pri vypočutí zdôraznil potrebu väčšej otvorenosti, dôveryhodnosti, odbornej akceptovateľnosti, nezávislosti a chce pracovať na zlepšovaní podmienok. Čo sa týka nezávislosti úradu, myslí si, že "všetko je o ľuďoch, ktorí v systéme pôsobia".

Úrad inšpekčnej služby má odhaľovať a vyšetrovať trestné činy príslušníkov ozbrojených bezpečnostných zborov, tiež kontrolovať zákonnosť postupu policajtov. Jeho riaditeľ sa zodpovedá vláde. Do funkcie ho menuje vláda na návrh ministra vnútra. Šéfa inšpekcie vyberajú vo výberovom konaní, jeho vymenovanie tiež závisí od odporúčania brannobezpečnostného výboru.


 

Prečítajte si tiež:

 

 


 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz