Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. jún 2024, nedeľa
 

Vo Veľkej Lomnici odovzdali do používania zrekonštruovanú materskú školu

28. 02. 2019

velka-lomnica-skolka

Obec Veľká Lomnica v okrese Kežmarok využila výzvu Ministerstva vnútra SR zameranú na výstavbu a rekonštrukciu materských škôl. V obci 28. februára 2019 slávnostne otvorili zrekonštruovanú  materskú školu za účasti splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Ábela Ravasza. Priestory vynovenej materskej školy  tak bude môcť navštevovať 168 detí. 

"Som rád, že sa nám darí stále zvyšovať kapacity v škôlkach na Slovensku, lebo tak budeme lepšie pripravení na povinnú predškolskú dochádzku, ktorá sa zavedie v roku 2020. Tá zaručí všetkým deťom rovnakú štartovaciu čiaru pri nástupe do základných škôl. Pomôže predovšetkým deťom z vylúčených komunít, no obrovskou výhodou bude aj pre deti z majority,“ hovorí splnomocnenec pre rómske komunity Ábel Ravasz.

Škôlka sa zapojila aj do národného projektu úradu splnomocnenca pre rómske komunity PRIM (podpora inklúzie v materských školách), vďaka ktorému zamestnali dve asistentky učiteľa a jednu odbornú pracovníčku. Asistenti učiteľa a odborní zamestnanci pomáhajú škôlkarom už  v 99 obciach na Slovensku.

Školka vo Veľkej Lomnici

Splnomocnenec považuje Veľkú Lomnicu za príkladnú obec, ktorá sa snaží využiť všetky možnosti na zlepšenie života jej občanom a integráciu Rómov v obci. V obci funguje terénna sociálna práca aj komunitné centrum. Prebieha aj vysporiadanie pozemkov, ktoré by malo umožniť aj legalizáciu obydlí v miestnej osade.

Zaujala aj miestna občianska poriadková služba (MOPS), ktorá okrem iných zapracovala aj s témou protidrogovej prevencie. V osade evidovali problém s fetovaním toluénu, aj u maloletých, a tak zareagovali osvetovou prácou a priamou návštevou rodín.

Ábel Ravasz s deťmi a učiteľkami materskej školy

„V súčasnosti intenzívne bojujeme s toluénom v osadách. Je to dôležité nielen z pohľadu zdravia marginalizovaných komunít, ale aj ich uplatnenia sa v budúcnosti, ako aj bezpečnosti v našich obciach. Veľká Lomnica aj tu ide príkladom. Podarilo sa minimalizovať užívanie tejto látky a ideme ďalej. Pre mňa je to jeden zo základov riešenia problémov, ktoré trápia našich Rómov. Cítime podporu aj zo strany starších členov rómskej komunity," dodal Ravasz.

Vládny splnomocnenec Ábel Ravasz s deťmi v zrekonštruovanej škôlke vo Veľkej Lomnici

Úrad splnomocnenca sa spolupodieľal aj na príprave osvetového materiálu určeného primárne pre Rómov, ktorý v podobe jednoduchého komiksu upozorňuje na riziká tejto ľahko dostupnej drogy. Informačný leták obsahuje aj užitočné informácie, ktoré môžu, pri svojej osvetovej práci využiť terénni pracovníci. Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity chce v budúcnosti pokračovať v preventívnych opatreniach a tým znížiť dopyt po drogách.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz