Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. júl 2024, pondelok
 

Volebné moratórium sa predlžuje do 22:45 h, voľby majú pokojný priebeh

30. 09. 2023

Transparentné voľby 2023

Predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz, riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán MV SR Eva Chmelová a viceprezident Policajného zboru Damián Imre informovali na brífingu o aktuálnom priebehu volieb do Národnej rady SR.

Riaditeľa odboru volieb referenda a politických strán MV SR Eva Chmelová potvrdila, že voľby prebiehajú korektne a bez mimoriadnych rušivých momentov. Ministerstvo vnútra počas volebného dňa poskytuje súčinnosť voličom prostredníctvom zriadenej infolinky a komunikuje aj s okrskovými volebnými komisiami.

Priebeh volieb je pokojný

Volebné moratórium na celom Slovensku sa bude končiť o 22:45 h. Dôvodom je úmrtie voliča  vo volebnej miestnosti v Považskom Podhradí v okrese Považská Bystrica, pre ktoré bude hlasovanie v tejto volebnej miestnosti predĺžené o 45 minút. Ide o druhý prípad neskoršieho zatvorenia volebnej miestnosti, hlasovanie sa predĺžilo aj v jednom z volebných okrskov v bratislavskej Petržalke, a to o 40 minút.

Viceprezident Policajného zboru zhodnotil doterajší priebeh volieb z pohľadu polície ako pokojný bez narušení verejného poriadku.

Na pokojný priebeh volieb dohliada polícia

Štátna volebná komisia prijala uznesenie k fotografovaniu a audiovizuálnym záznamom vo volebných miestnostiach počas hlasovania. Z priebehu hlasovania nie je možné vyhotovovať zvukový, obrazový alebo zvukovo-obrazový záznam. Okrsková volebná komisia môže podľa povahy veci povoliť výnimku, napríklad na zhotovovanie upomienkovej fotografie, pri zachovaní zásad ochrany osobných údajov a, ak to nijakým spôsobom nenaruší priebeh hlasovania. 

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán sa zaoberala aj podnetmi naporušenie volebného moratória. Viacero takýchto podnetov zaznamenala aj polícia a preveruje ich.

Okrskové komisie pre voľbu poštu začali sčítavať hlasy zo zahraničia dnes o 18:00 h.

Hlasy zo zahraničia sčítajú členovia osobitných okrskových komisií

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz