Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. jún 2024, sobota
 

Volebné právo vo voľbách do NR SR využilo 2,9 milióna Slovákov

02. 03. 2020

volby-2020-komisia-znaksr

Oficiálne výsledky volieb  na tlačovej konferencii v nedeľu 1. marca 2020 potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán oficiálne potvrdila výsledky parlamentných volieb 2020 . Volebná účasť dosiahla 65,8 percenta oprávnených voličov. Do parlamentu sa dostalo šesť strán a hnutí.

 

Víťazom parlamentných volieb 2020  sa stalo hnutie OĽaNO, ktoré získalo 25,02 percenta hlasov, čo hnutiu prinieslo 53 kresiel v parlamente.
Na druhom mieste skončil Smer-SD so ziskom 18,29 percenta hlasov a 38 kresiel.

Predseda komisie Eduard Barányi


Tretie je hnutie Sme rodina, ktorému odovzdalo hlas 8,24 percenta voličov, čím získalo 17 kresiel v NR SR.
Nasleduje ĽSNS so ziskom 7,97 percenta a, rovnako ako Sme rodina, so 17 kreslami, koalícia Progresívne Slovensko (PS)-Spolu, ktorá získala 6,96 percenta hlasov, čo jej ako koalícii na mandát do parlamentu nestačilo.
Trinásť kresiel získala SaS, ktorú volilo 6,22 percenta voličov. Nasleduje strana Za ľudí, ktorá dostala 5,77 percenta hlasov a 12 kresiel v NR SR.

Členovia komisie


Mimo brány parlamentu ostali okrem PS-Spolu tiež KDH so ziskom 4,65 percenta, Maďarská komunitná spolupatričnosť (MKS), ktorú volilo 3,90 percenta voličov, SNS, ktorá získala 3,16 percenta a Dobrá voľba so ziskom 3,06 percenta hlasov. Pod tromi percentami získaných hlasov ostali Vlasť (2,93) a Most-Híd s výsledkom 2,05 percenta hlasov.

 Ďalšie politické subjekty získali menej ako jedno percento hlasov. Socialisti.sk (0,55), Máme toho dosť! (0,32), Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku (0,28), Demokratická strana (0,14), Solidarita (0,11). Starostovia a nezávislí kandidáti – STANK získali 0,07 a Slovenské hnutie obrody – SHO a Hlas ľudu zhodne po 0,06 percenta hlasov. Strana Práca Slovenského národa získala 0,04 percenta, strana 99% - občiansky hlas 0,03 percenta a Slovenská liga 0,02 percenta hlasov.

 Zapisovateľka komisie a zároveň riaditeľka odboru volieb Eva Chmelová

  • Na voľbách do Národnej rady SR sa v sobotu 29. februára 2020 zúčastnilo 2.916.840 zo 4.432.419 zapísaných voličov.
  • Volebná účasť dosiahla 65,8 percenta. Voliči zo zahraničia tvorili z tohto čísla 1,67 percenta (48.925 voličov).

Definititívne výsledky volieb nájdete na stránkach Štatistického úradu Slovenskej republiky

  • Najvyššia volebná účasť bola v okrese Bratislava I (78,75 percenta), naopak najnižší počet voličov zaznamenali v okrese Revúca (51,34 percenta).
  • Z pohľadu samosprávnych krajov bola najvyššia účasť zaznamenaná v Bratislavskom kraji (73,05), najmenej voličov prišlo k volebným schránkam v Košickom kraji, jedinom, v ktorom účasť klesla pod 60 percent (presne 58,65).

Predseda Štatistického úradu SR Alexander Ballek

Priebeh volieb polícia zhodnotila ako pokojný

Na pokoj a poriadok počas volieb dohliadalo 6600 policajtov v celej SR. Polícia zaznamenala 53 podnetov, z toho sedem trestných oznámení, a to za tri prípady výtržníctva, dva prípady ohovárania, jeden prípad marenia prípravy a priebehu volieb a referenda a jeden prípad nepriamej korupcie. Okrem toho riešila deväť priestupkov.

Viceprezident PZ Róbert Bozalka

Najviac podaní bolo zaevidovaných v Trnavskom kraji (16) a najmenej v Trenčianskom a Nitrianskom kraji - po štyri podnety.
V rámci celého obdobia, teda obdobia pred voľbami, zaznamenala polícia celkom 91 podnetov, z toho bolo 24 trestných oznámení, 15 priestupkov a iných podnetov bolo 52.

Po parlamentných voľbách sa bude nanovo vytvárať aj zloženie Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán

Jej členovia sú delegovaní aj parlamentnými stranami. Funkčné obdobie štátnej komisie sa končí dňom zloženia sľubu členmi novej komisie.   Štátna volebná komisia je nezávislým orgánom zriadeným na kontrolu financovania politických strán a hnutí, riadenie volieb a zisťovanie výsledkov volieb. Kontroluje tiež financovanie a vedenie volebnej kampane.
Najneskôr 60 dní po vyhlásení výsledkov parlamentných volieb musia predsedovi Národnej rady SR oznámiť údaje o členovi štátnej komisie predsedovia príslušných politických strán, predseda Ústavného súdu  SR, predseda Najvyššieho súdu SR, generálny prokurátor a predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR.

Komisia má 14 členov. Desiatich delegujú do štátnej komisie politické strany, ktoré sa po voľbách dostanú do parlamentu, a to úmerne podľa počtu získaných poslaneckých mandátov. Zastúpenie členov za koalíciu a opozíciu je rovnaké. Táto rovnosť musí byť zachovaná počas celého funkčného obdobia štátnej komisie. Po jednom členovi štátnej komisie deleguje predseda ÚS SR a NS SR, generálny prokurátor a predseda NKÚ.

 

 

  

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz