Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 30. november 2023, štvrtok
 

Vyhlásenie prezidenta PZ Petra Kovaříka k aktuálnemu stavu v Policajnom zbore

04. 02. 2021

logo Policajného zboru SR

Najdôležitejší cieľ, ktorý som si ako prezident PZ určil, je zvýšiť dôveryhodnosť verejnosti v Policajný zbor. Vnímam to ako jednu z najťažších úloh. Prevzal som Policajný zbor v období, kedy je situácia vyeskalovaná, pretože všetci prežívame najťažší rok za posledné storočie.

 

Chápem, že ľudia sú už unavení zo všetkých protiepidemických opatrení, všetci sme -  ako verejnosť, tak aj policajti. Je však teraz mimoriadne dôležité, aby sme si uvedomili, že krik, agresivita, nepodložená kritika a bezohľadná nezodpovednosť  sú tým najhorším, čo môžeme robiť. Neprispeje to k zlepšeniu situácie. Základnou povinnosťou polície je chrániť životy, zdravie a majetok. Kontrola opatrení je nevyhnutnosťou na to, aby štát chránil naše životy a zdravie. Vidíte nás v uliciach a naďalej aj budete, pokým sa toto všetko neskončí. Prajeme si ukončenie lockdownu rovnako ako všetci ostatní.

Prezident PZ plk. JUDr. Peter Kovařík

Okrem kontroly opatrení sa venujeme aj ostatnej činnosti a medzi tú, okrem iného, patrí boj so zločinom a kriminalitou na Slovensku. Cítime, že máme podporu aj od verejnosti, keď vidí, že pracujeme a máme výsledky. Za túto podporu sme veľmi vďační, pretože nás ženie dopredu. Dlhé roky verejnosť volá po zatýkaní veľkých rýb. Som pyšný na vyšetrovateľov, ktorí odvážne dňom-nocou pracujú na prípadoch, aby pykali za svoje činy aj tí, ktorí boli presvedčení, že ich pokrivená minulosť nedobehne. Poznáte tieto prípady z médií, niekedy sú články pre nás pochvalné, niekedy sme kritizovaní. Chcem všetkých ubezpečiť, že títo operatívci, vyšetrovatelia, či policajti zásahovej jednotky Lynx kommando, majú plnú podporu vedenia Policajného zboru. Ja osobne som presvedčený o ich bezúhonnosti a spravodlivej snahe očistiť Slovensko od ľudí, ktorí patria za mreže. Využívame všetky zákonné možnosti, ktoré nám legislatíva ponúka tak, aby neboli porušené žiadne práva obvinených osôb.


Ubezpečujem všetkých, že zákroky polície sú v súlade so zákonom, všetky naše kroky majú svoje opodstatnenie s jediným cieľom – dostať obvinené osoby pred spravodlivý súd.  

Ďakujem policajtom za ich odvedenú prácu a stojím za každým jedným, ktorý si plní svoje úlohy čestne a v súlade so zákonmi. Som presvedčený o tom, že nie oni sú tu pre mňa, ale ja pre nich, aby som im prejavil podporu vždy, keď to bude potrebné, a aby som im zabezpečil podmienky na ich prácu.


      plk. JUDr. Peter Kovařík
    prezident Policajného zboru

 

 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz