Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. jún 2024, pondelok
 

Výmena citlivých informácií medzi USA a EÚ je kľúčová v boji proti terorizmu

06. 12. 2016

eu-usa-vlajky-ilustr

WASHINGTON – Výmena citlivých informácií medzi štátmi EÚ a USA je ukážkou veľmi dobrej a efektívnej spolupráce. Vyhlásil to podpredseda vlády SR a minister vnútra Robert Kaliňák 5. decembra 2016  vo Washingtone na spoločnom ministerskom zasadnutí EÚ-USA pre oblasť spravodlivosti a vnútra.

Rokovanie, na ktorom sa zúčastnil americký minister pre vnútornú bezpečnosť Jeh Johnson, americká ministerka spravodlivosti Loretta Lynch, eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopoulos a minister vnútra Malty Carmelo Abela ako budúcej predsedajúcej krajiny Rady EÚ, sa venovalo boju proti terorizmu, zahraničným bojovníkom na strane Daeš, počítačovej kriminalite, obchodovaniu s ľuďmi, či systému ETIAS (Európsky systém cestovných informácií a povolení), ktorý sa plánuje spustiť v Európe.

Ministerské stretnutie EÚ-USA pre oblasť spravodlivosti a vnútra

Predstavitelia EÚ aj USA vyzdvihli dôležitosť  a kooperáciu v oblasti spravodlivosti a vnútornej bezpečnosti a potrebu lepšej spolupráce pri zabezpečení bezpečnosti obyvateľov USA a krajín Európskej únie. Dohodli sa aj na podpise tzv. Protection Umbrella Agreement, teda zastrešujúcej dohode o osobných  údajoch, ktorej cieľom je výmena citlivých informácií v trestných veciach. EÚ už svoje vnútorné postupy v tejto dohode ukončila, momentálne prebiehajú na americkej strane,  pričom k podpisu dohody by mohlo dôjsť začiatkom budúceho roka. Benefitovať z nej budú všetci obyvatelia Európskej únie a USA. V rámci boja proti terorizmu sa okrem migrácie, kontroly hraníc a bezpečnosti venovali aj kooperácii pri otázkach v oblasti CBRN (chemické, biologické, rádiologické a nukleárne hrozby). Európska únia kládla dôraz aj na prijatie plnej vízovej reciprocity medzi USA a krajinami EÚ.

Predstavitelia EÚ a USA sa na spoločnom stretnutí dohodli, že jedinou cestou ako čeliť globálnym výzvam, je vzájomná spolupráca. Konštruktívny dialóg medzi oboma stranami bude pokračovať v polovici roka 2017.

Súvisiace články:

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz