Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 11. august 2022, štvrtok
 

Vyšetrovanie streľby na Obchodnej ulici v Bratislave bolo ukončené

03. 06. 2020

zbran_8689A

Rozhodnutie vykonať služobný zákrok a najmä rozhodnutie siahnuť po služobnej zbrani nie je nikdy jednoduché. Na jednej strane stojí ochrana života a zdravia a na strane druhej potreba zabrániť protiprávnemu konaniu. Neraz policajti konajúci s najlepším úmyslom plniac svoje povinnosti, následne sami čelia vyšetrovaniu. Nezriedka aj obvineniu zo spáchania trestného činu.

Prácu policajta nestačí preto niekedy vykonávať len ako poslanie s najlepším vedomím a svedomím. Treba do poslednej litery dodržiavať zákon, aby sa muži zákona v zápale jeho obrany neocitli na jeho druhej strane.

Aj v tomto prípade, ktorý sa stal takmer pred rokom v Bratislave, bolo vo veci vykonania služobného zákroku vedené trestné stíhanie. Vyšetrovateľka však po týždňoch preverovania, vykonávania výsluchov, získavania a vyhodnocovania všetkých dostupných dôkazných prostriedkov trestné stíhanie v zmysle ustanovení  Trestného poriadku zastavila.

Prípad streľby na Obchodnej ulici v Bratislave vzbudil nemalú mieru záujmu verejnosti

Koncom mája 2019 sa na Obchodnej ulici v Bratislave strieľalo. Stalo sa tak počas služobného zákroku, kedy príslušníci PZ chránili životy a zdravie občanov a zakročili proti mužovi ozbrojenému nožom, ktorý svojim konaním ohrozoval nielen policajtov ale aj seba. Použitiu služobnej zbrane predchádzal incident, počas ktorého (vtedy 35-ročný) muž zaútočil nožom na príslušníka finančnej správy a spôsobil mu bodné zranenia. Počas prenasledovania útočníka, policajti muža opakovane a dôrazne vyzývali, aby upustil od protiprávneho konania a zahodil zbraň. Muž výzvy neuposlúchol a dostal sa až na jednu z najfrekventovanejších ulíc v Bratislave. Tu sa situácia vyhrotila a útočník sa sám niekoľkokrát bodol do oblasti brucha. Keďže nereagoval na žiadne výzvy a bolo absolútne nemožné vyhodnotiť, voči komu nasmeruje ďalší útok, rozhodli policajti o použití služobnej zbrane. Strelné poranenie útočníka zastavilo. Nanešťastie však jedna z rán zasiahla aj maloletú osobu nachádzajúcu sa blízkosti a zranila ju.

Ešte v deň, kedy sa udalosť stala začal vo veci konať Úrad inšpekčnej služby. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre podozrenie zo spáchania trestného činu ublíženia na zdraví.

Po mesiacoch vyšetrovania, kedy bolo vypočuté množstvo osôb, pribratí znalci z viacerých odborov a vyhodnotené množstvo listinných dôkazov, vyšetrovateľka trestné stíhanie v tejto veci zastavila a konštatovala, že služobný zákrok bol vykonaný v súlade so zákonom a policajti postupovali v tomto prípade správne. S jej rozhodnutím sa stotožnil aj dozorujúci prokurátor.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz