Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. máj 2024, sobota
 

Výstava v trnavskom archíve "Vianoce kedysi" bude spojená s ochutnávkou sviatočných jedál podľa dobových receptov

29. 11. 2022

trnava-archiv-vianoce2022-ilustr

Pracovníci Štátneho archívu v Trnave  pripravili na utorok 6. decembra 2022 netradičnú ochutnávku sladkostí podľa dobových vianočných receptov. Pôjde o vianočné koláče pečené podľa osvedčených rodinných receptov z obdobia prvej republiky, ktoré sú uložené v trnavskom štátnom archíve. Na základe týchto zachovaných receptov budú môcť návštevníci posúdiť, ako sa v priebehu sto rokov zmenili chute a preferencie ľudí.

V minulosti mali vianočné koláče rôzne špeciálne tvary, či už boli okrúhle, podlhovasté, rôzne zapletané alebo v tvare podkovy. Oblátky, rovnako ako dnes, nezvykli piecť v každom dome, ale kupovali sa od ľudí, ktorí disponovali špeciálnym náčiním.

Pozvánka

Po skončení prvej svetovej vojny sa výber vianočných dezertov začínal približovať tomu, čo poznáme dnes. Žiačky odbornej školy pre ženské povolania, ktorá v Trnave začala svoju činnosť v roku 1927, mali každoročne v predvianočnom období v osnovách pre hodiny varenia aj sviatočné pokrmy – medzi koláče patrili linecké pečivo, medvedie labky, snehové pusinky alebo venčeky, orechové rožteky, škoricové hviezdičky či lomnické krúžky (krúžky z kysnutého cesta, ktoré sa po upečení namáčali v rume a obaľovali v práškovom cukre).

Dobová pohľadnica

Perníky sa v osnovách po prvý raz objavujú až v roku 1930. Okrem koláčov sa však venovali aj výrobe marcipánu, čokoládových bonbónov, salónok alebo vaječného koňaku. Keďže jednou z úloh tejto školy (určite však nie jedinou) bolo naučiť mladé ženy všetko, čo sa domácnosti a výživy týka, môžeme predpokladať, že spomínané dezerty sa v prvorepublikovom období mohli bežne nachádzať na vianočnom stole každej domácnosti.

Dobový betlehem

Sprievodným programom podujatia bude výstava kópií archívnych dokumentov na tému Vianoce kedysiZastúpené tu budú fotografie, ktoré v  druhej  polovici 20. storočia vyhotovil Július Nagy.

V Štátnom archíve v Trnave  na Štefánikovej ulici 7 sa v utorok 6. decembra 2022 bude spomínať na Vianoce kedysi, tak ako ich prežívali naši predkovia. Vianočné vône, chute a príjemná atmosféra – to všetko čaká na návštevníkov na nádvorí archívu v čase od 15. do 17. hodiny.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz