Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. jún 2024, sobota
 

Za prvých 14 dní online prístupu k certifikátom pre e-podpis túto službu využilo 3850 žiadateľov

17. 10. 2018

eid-ilustr-oktober2018

Druhého októbra  2018 ministerstvo vnútra v spolupráci s NASES sprístupnilo novú verziu aplikácie pre občianske preukazy, pomocou ktorej možno  požiadať o všetko potrebné pre používanie elektronického podpisu cez internet.

Počas prvého aj druhého týždňa fungovania možnosti tzv. vzdialeného prístupu k certifikátom na tvorbu e-podpisu túto službu využilo 3850 žiadateľov /53 percent/ , kým osobne na oddeleniach dokladov o elektronický podpis požiadalo  3382 používateľov /47 percent/.  Online žiadosti o vydanie e-podpisu teda v súčasnosti prevažujú nad žiadosťami osobne podanými na oddeleniach dokladov.

Ministerstvo vnútra pokladá prvé výsledky za optimistické a predpokladá, že skóre v prospech elektronických žiadostí ešte stúpne. Ďalšie pozitívum vidíme v odľahčení návštevnosti  oddelení dokladov, čo by sa malo prejaviť aj na čakacích dobách. Podmienkou na využitie vzdialeného prístupu k elektronickému podpisu je  občiansky preukaz s čipom aktivovaný bezpečnostným osobným kódom /BOK/. Aktiváciu ako prvý krok k využívaniu  elektronickej komunikácie možno urobiť len na oddelení dokladov.

 Po prihlásení občianskym preukazom /zadaním BOK/ aplikácia eID klient automaticky zistí stav certifikátov – ak ich používateľ nemá, alebo sú neplatné, ponúkne ich vydanie.

Aktualizácia softvéru na čipe občianskeho preukazu prebehne cez zabezpečený komunikačný kanál, používateľ si sám nastaví PIN k elektronickému podpisu a tiež PUK, pomocou ktorého v prípade potreby PINo odblokuje.  Systém v ďalších krokoch vydá používateľovi  tri typy certifikátov pre elektronické podpisovanie a šifrovanie.

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz