Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 12. júl 2024, piatok
 

Zákon o registri mimovládnych organizácií chce ministerka Denisa Saková predložiť do parlamentu už v septembri

11. 07. 2018

ngo-stretnutie-sakova-martin-july2018-ilusr

Ministerka vnútra SR Denisa Saková má záujem počúvať a podporovať mimovládne neziskové organizácie, ktoré považuje za prirodzenú a potrebnú súčasť slovenskej spoločnosti. Ocenila, že návrh zákona o registri mimovládnych neziskových organizácií bol pripravený v úzkej súčinnosti s mimovládnymi organizáciami.

Zákon by mal byť predložený do parlamentu v septembri tohto roka. Ministerka vnútra SR Denisa Saková to uviedla počas stretnutia s predstaviteľmi mimovládnych organizácií v pondelok 10. júla 2018.

Pôsobíte v oblastiach, kde štát vzhľadom na svoje kompetencie pôsobiť nemôže a v ktorých privátna sféra nechce pôsobiť, nakoľko tam nie je možnosť zisku. V demokratickej spoločnosti vypĺňate medzeru, ktorá by bez vás vyplnená nebola,“ povedala ministerka Saková.

Stretnutie na MV SR

Šéfka rezortu vnútra upozornila, že jej snahou je , aby bol zákon o registri mimovládnych organizácií odsúhlasený v podobe, v akej ho v úzkej spolupráci vypracovalo ministerstvo vnútra a Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti v spolupráci s mimovládnymi organizáciami. My sme skutočne za konštruktívny dialóg,“ zdôraznila Denisa Saková. S mimovládnymi neziskovými organizáciami sa chce okrem iného rozprávať o legislatívnom rámci ich pôsobenia a financovaní.

Zľava: Martin Giertl, vládny splnomocnenec pre rozvoj občianskej spoločnosti, ministerka Denisa Saková a riaditeľ tlačového odboru Jaroslav Taldík

Predstavitelia občianskeho sektora ministerke prezentovali záujem pokračovať v pôsobení v rámci Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie. Radu totiž vnímajú ako dôležitý priestor na dialóg medzi štátom a mimovládnymi organizáciami. 

Stretnutie na MV SR

 „Sme pripravení pokračovať s vládou v dialógu o občianskom sektore, jeho pôsobení, legislatívnych rámcoch i jeho financovaní. Rada vlády pre mimovládne neziskové organizácie je podľa nášho názoru vhodný priestor na takúto debatu.  V tejto súvislosti chceme jasne deklarovať, že sa nebránime diskusii o financovaní, či zvyšovaní transparentnosti občianskeho sektora. Odmietame však rôzne útoky a konšpirácie. Oceňujeme, že aj pani ministerka deklarovala záujem prediskutovať tieto témy konštruktívne, práve na pôde Rady vlády,“ povedal po stretnutí s ministerkou predseda Komory mimovládnych organizácií v Rade vlády pre MNO Marcel Zajac.

Stretnutie na MV SR

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz