Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. jún 2024, nedeľa
 

Zástupcovia krajín EÚ na konferencii v litovskom Vilniuse hovorili o zneužívaní nelegálnej migrácie na politické účely

21. 01. 2022

vilnius-konferencia-ilustsr

Minister vnútra Roman Mikulec sa v piatok 21. januára 2022 zúčastnil na rokovaní Európskej konferencie pre riadenie hraníc vo Vilniuse. Stretnutie zorganizované Litvou, Rakúskom, Gréckom a Poľskom sa uskutočnilo ako reakcia na znepokojujúci jav, akým je využívanie nelegálnej migrácie na politické účely zo strany Bieloruska.

Prítomní boli aj zástupcovia ďalších 25 krajín, Európskej komisie, Generálneho sekretariátu Rady EÚ a zástupcovia  agentúr Európskej únie – Europol, Frontex, Európsky podporný úrad pre azyl.

Migrácia je v poslednom období výrazne používaná ako hybridný útočný nástroj voči mnohým krajinám EÚ, preto si táto téma vyžaduje stále zvýšenú pozornosť. Ministri členských štátov EÚ absolvovali pri tejto príležitosti prehliadku hranice medzi Litvou a Bieloruskom, kde sa situácia s nelegálnou migráciou po niekoľkých mesiacoch vďaka účinným opatreniam stabilizovala.

Minister vnútra na konferencii vo Vilniuse

Nelegálnu migráciu je potrebné riešiť ešte v jej zárodku a to v krajinách pôvodu nelegálnych migrantov. Za najdôležitejšie považujem účinnú ochranu vonkajšej hranice EÚ, tiež intenzívnu spoluprácu a pomoc pre krajiny pôvodu migrantov, aby sme sa zamerali na prevenciu a migračným vlnám zabránili ešte pred ich vznikom," povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Minister vnútra na konferencii vo Vilniuse

Slovenská republika sa spolu s ostatnými štátmi zhodla, že EÚ a jej členské štáty by mali pokračovať v budovaní efektívnej ochrany vonkajších hraníc, bojovať proti prevádzačstvu a obchodovaniu s ľuďmi. Je potrebné zamerať sa aj na účinnú návratovú politiku. Delegáti na záver konferencie prijali spoločnú deklaráciu.

Prečítajte si tiež: Na ochranu schengenskej hranice s Bieloruskom poskytneme Litve demontovateľnú bariéru

 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz