Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. jún 2024, utorok
 

Zástupcovia rezortov vnútra krajín EÚ schválili prijatie Chorvátska do Schengenu

08. 12. 2022

logo EÚ

Štátny tajomník MV SR Tomáš Oparty sa  vo štvrtok 8.decembra 2022  zúčastnil na rokovaní Rady ministrov  vnútra  členských krajín EÚ v Bruseli. Primárnymi témami  bola problematika nelegálnej migrácie a prijatie nových krajín do schengenského priestoru.

„Ministerstvo vnútra kontinuálne presadzuje v boji s nelegálnou migráciou posilnenie ochrany vonkajších hraníc schengenského priestoru, Slovensko už urobilo množstvo  konkrétnych krokov, aby pomohlo Európe riešiť tento dlhoročný problém," uviedol štátny tajomník MV SR Tomáš Oparty.

Rokovanie v Bruseli

Slovensko vyjadrilo v Bruseli súhlas k opatreniam v boji proti prevádzačstvu, posilneniu vnútorných  bezpečnostných  opatrení, výmene informácií z krajín pôvodu a tranzitu či zintenzívneným spoločným vyšetrovaním za podpory Europolu a využívanie iniciatív spolupráce s tretími krajinami.

Rokovanie v Bruseli

Rada ministrov EÚ dnes zároveň rozhodla o rozšírení schengenského priestoru o Chorvátsko. Na rokovaní však Rada nevyjadrila súhlas s prijatím Rumunska a Bulharska.

Chorvátsko sa stane plnoprávnym  členom schengenského priestoru. Od 1. januára 2023 sa stane 27. členom európskej zóny voľného pohybu. Žiadne kontroly na hraniciach, kontrola občianskych preukazov či pasov by mali byť súčasťou už aj vstupu a pohybu v tejto prímorskej krajine," povedal Tomáš Oparty.

Rokovanie v Bruseli

„Vyjadrujeme zároveň poľutovanie, že dnešné rozhodnutie Rady prinieslo smutný deň pre Európsku úniu, nakoľko už opakovane bolo rozhodnuté o neprijatí Rumunska a Bulharska do schengenského priestoru. Znepokojuje nás, že napriek tomu že Rumunsko aj Bulharsko splnili všetky právne a technické podmienky pre vstup, a že napriek pozitívnym výsledkom hodnotení bez identifikácie akýchkoľvek nedostatkov, sa EÚ nevie dohodnúť na rozšírení Schengenu, uzavrel štátny tajomník T. Oparty.

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz