Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. júl 2024, štvrtok
 

Zástupcovia Únie miest Slovenska rokovali so štátnymi tajomníkmi ministerstva vnútra

30. 01. 2024

unia-miest

Vývoj bezpečnostnej situácie v mestách, ochrana mäkkých cieľov na školách ako aj reforma verejnej správy a ďalšie spoločné výzvy, ktorým čelia mestá, boli hlavnými témami stretnutia v utorok 30. januára 2024 na ministerstve vnútra.

“Oceňujem záujem samosprávy, ktorá ako zriaďovateľ mnohých materských, základných i stredných škôl prejavila iniciatívu participovať na preventívnych programoch, ktoré na pôde MV SR v rámci bezpečnosti (tzv. mäkké ciele) na školách zavádzame. Koordinácia oboch strán pri zavádzaní bezpečnostných opatrení je veľmi dôležitá, všetkým nám záleží, aby sa zaviedli rýchlo a efektívne,” povedala prvá štátna tajomníčka Lucia Kurilovská.

Aj v tejto súvislosti ministerstvo ocení pomoc únie pri usmerňovaní riadiacich pracovníkov škôl, ako aj spoluprácu pri prideľovaní tzv. policajta prvého kontaktu.

V oblasti súčinnosti obecných polícií a štátnej polície je stále priestor na zlepšovanie. Ide najmä o frekventované lokality, ktoré nie sú dostatočne monitorované a čoraz častejšie tam dochádza k incidentom.

S tým súvisí aj záväzok vlády posilňovať korektné občianske spolunažívanie a zameriavať sa na preventívne aktivity u detí a mladistvých. Pomôcť by mohlo aj vzájomné prepojenie informačných systémov a zdieľanie informácií tak, aby boli kompetentné zložky na mieste incidentu v čo najkratšom čase.

Únia miest Slovenska  okrem iného navrhuje zriadiť spoločnú pracovnú skupinu pre koordináciu počtu štátnych a mestských policajtov v mestách. Tiež hľadať spoločné riešenie v problematických oblastiach, ako sú železnične a autobusové stanice, štátne hranice či cesty I. triedy v mestách. Navrhuje aj financovať mestskú políciu formou štátneho príspevku podľa mapy trestných činov, riešiť bezpečnosť najmä technickými prostriedkami, ale aj zrevidovať zákon o mestskej a obecnej polícii"Ďalšie podnety na diskusiu v téme bezpečnosti budú zo strany ÚMS zaslané v krátkom čase," uviedla výkonná viceprezidentka ÚMS Jana Červenáková.

Štátny tajomník Patrik Krauspe ubezpečil zástupcov Únie, že v prípade opätovného náporu migračnej vlny sa nebude opakovať situácia z minulého roka, kedy boli mestá v prihraničných oblastiach vystavené tlaku prechádzajúcich osôb.

“Stretnutie so zástupcami Únie miest Slovenska vnímam v mnohom prínosne. Základom spolupráce je spoločný cieľ zlepšiť služby a bezpečnosť občanov. Oceňujem tiež ochotu Únie miest podeliť sa so svojimi skúsnosťami a analýzami pri príprave reformy verejnej správy. Vieme, že je nevyhnuté optimalizovať procesy a zadresniť poskytovanie služieb tak, aby vyhovali súčasným potrebám občanov,” zhrnul štátny tajomník Patrik Krauspe.

Prečítajte si tiež:
 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz