Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. máj 2024, streda
 

Zástupkyňa UNHCR ocenila aktivity Slovenska pri zvládaní utečeneckej krízy

22. 04. 2022

leitner-unhc2

Štátny tajomník MV SR Vendelín Leitner v piatok 22. apríla 2022 privítal na pôde rezortu zástupkyňu úradu Vysokého komisára pre utečencov pri OSN /UNHCR/ Kelly T. Clements. Slovensko bolo treťou krajinou, ktorú navštívila počas svojho pracovného programu.

Zástupkyňa komisára vyzdvihla úsilie Slovenska v zvládaní utečeneckého náporu od prvého dňa konfliktu. Ocenila tiež rýchle aktivovanie možnosti udelenia štatútu dočasného útočiska, dokonca pred usmernením Európskej komisie. Pri celkovom zhodnotení konštatovala, že z krajín v prvej línii je aktivita Slovenska vo všetkých oblastiach zvládania utečeneckej krízy najlepšia.

Dôležitou témou stretnutia bola možnosť využitia mechanizmov UNHCR na zefektívnenie a uľahčenie zvládania utečeneckej krízy súvisiacej s vojnovým konfliktom na Ukrajine. Ide o pomoc v štyroch hlavných oblastiach: humanita, repatriácia, integrácia a hotovostná podpora pre odídencov. Rýchlej implementácii má napomôcť aj zriadenie pracoviska UNHCR v Bratislave a Košiciach.

Kelly T. Clements a Vendelín Leitner

„Verím, že otvorenie novej kancelárie UNHCR na území Slovenska značne zvýši kvalitu života utečencom z Ukrajiny, ktorí sa nachádzajú na našom území. Podľa našich informácií je veľa Ukrajincov odhodlaných sa čo najskôr vrátiť na Ukrajinu, a preto je potrebné zabezpečiť dočasnú aj dlhodobú pomoc v prípade, ak návraty na ich rodné územie nebudú naďalej možné,” povedal štátny tajomník Vendelín Leitner.

Návšteva veľkokapacitného centra v Bratislave

Kelly T. Clements spolu so štátnym tajomníkom Vendelínom Leitnerom navštívili veľkokapacitné centrum v Bratislave, kde jej bol predstavený proces registrácie pri žiadaní o dočasné útočisko, možnosti ubytovania, požiadania o dávky v hmotnej núdzi a ďalšie služby, ktoré centrum poskytuje. Kelly T. Clements taktiež ocenila súčinnosť štátu, samospráv a dobrovoľníkov. Podľa štátneho tajomníka Vendelína Leitnera sa po dvoch mesiacoch od vypuknutia konfliktu zdá byť práve spolupráca medzi rôznymi sektormi najefektívnejšou: Hľadáme riešenia pre zlepšenie spolupráce so samosprávami a neziskovými organizáciami, pretože práve v takýto situáciách si uvedomujeme, že takáto synergia je kľúčová pre zvládanie akejkoľvek krízy.”

Foto: MV SR, Vladimír Benko

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz