Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. máj 2024, streda
 

„Žili šťastne až naveky?" - v Rige sa konala záverečná konferencia k projektu HESTIA o účelových sobášoch

28. 11. 2016

Prvá výskumná správa v oblasti nútených a účelových sobášov a definovanie pojmu účelový sobáš s prvkami vykorisťovania, to sú len niektoré zo záverov konferencie v rámci projektu HESTIA -  Prevencia obchodovania s ľuďmi a účelových sobášov: multidisciplinárne riešenie. Do medzinárodného projektu, ktorý je financovaný z prostriedkov Európskej únie, sa zapojilo MV SR najmä z dôvodu nárastu nútených sobášov ako jednej z foriem obchodovania s ľuďmi.

Záverečná konferencia projektu za účasti predstaviteľov z viacerých členských štátov a výskumných organizácii sa uskutočnila v lotyšskej Rige 14. - 15. novembra 2016.

Hlavným výstupom projektu bol výskum realizovaný v  5-tich  krajinách EÚ (Lotyšsko, Litva, Estónsko, Slovensko a Írsko). Na základe národných výskumov Európsky inštitút pre prevenciu kriminality a kontrolu Organizácie Spojených národov (HEUNI) definoval spoločné a rozdielne črty v jednotlivých krajinách a tiež načrtol aj odporúčania.  

Záverečná konferencia k projektu HESTIA v Rige

Vznikol nový inovatívny školiaci manuál, zameraný na obchodovanie s ľuďmi za účelom nútených a účelových sobášov, ktorý vypracoval lotyšský partner. Všetci prítomní sa zhodli, že tento manuál by mal byť rozpracovaný na podmienky projektových partnerov a implementovaný na národnej úrovni. Následne sa odporúča tréning trénerov, ktorí by s ním ďalej pracovali.

Záverečná konferencia k projektu HESTIA v Rige

Počas záverečnej konferencie vystúpili v rámci troch blokoch a panelovej diskusie experti z Lotyšska, Litvy, Estónska, Írska, Fínska, Cypru, Portugalska ako aj zástupkyne Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii ÚHCP PPZ a odboru prevencie kriminality KMV SR. Venovali sa téme transnárodného multidisciplinárneho prístupu k riešeniu ako predchádzať obchodovaniu s ľuďmi a účelovým sobášom, príkladom dobrej praxe a výzvam pre orgány činné v trestnom konaní pri ich vyšetrovaní, rovnako ako aj rôznym prístupom členských štátov EÚ k pojmom: obchodovanie s ľuďmi a vykorisťujúci účelový sobáš. 

Zástupkyne SR na záverečnej konferencii v Rige

Hlavným žiadateľom projektu HESTIA je Ministerstvo vnútra Lotyšskej republiky a okrem MV SR sa do projektu ako partneri zapojili aj mimovládne organizácie z Lotyšska, Estónska, Litvy a Írska a Európsky inštitút pre prevenciu kriminality a kontrolu Organizácie Spojených národov (HEUNI).

Všetky prezentácie zo záverečnej konferencie v Rige vrátane výskumnej správy v anglickom jazyku nájdete na tomto linku:

http://cilvektirdznieciba.lv/lv/projekta-hestia-nosleguma-konference-tiekas-13-valstu-eksperti/138

Prečítajte si tiež:

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz