Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 5. december 2023, utorok
 

Zmena kvalifikačných podmienok terénnych pracovníkov dostala zelenú

20. 10. 2017

paragraf

Parlament schválil pozmeňujúci návrh z dielne Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity týkajúci sa kvalifikačných podmienok terénnych sociálnych pracovníkov a komunitných pracovníkov. Zmena v praxi znamená, že prácu terénneho sociálneho pracovníka, či garanta komunitného centra bude môcť od januára vykonávať aj človek, ktorý ešte nemá vyštudovanú vysokú školu,  komunitu však pozná a so sociálnou prácou už má skúsenosti. 

Vedeli sme aká je situácia v teréne. Vedeli sme, že množstvo ľudí stratilo prácu kvôli sprísneniu podmienok, tiež sme vedeli, že niektoré komunitné centrá kvôli tejto situácii nefungujú. Rozhodli sme sa urobiť jednoduchú vec a prostredníctvom sociálnych sietí sme ľudí požiadali, aby nám poslali svoje osobné príbehy. Z príbehov sme urobili zbierku, ktorú som potom osobne odniesol na ministerstvo práce. Vnímam to ako hmotné vyjadrenie občianskeho princípu,“ o iniciatíve úradu uviedol splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz.

Rómske deti hrajú futbal

Jednoduchšie podmienky sa do zákona dostali vo forme výnimky, ktorá bude platiť do roku 2023. Súčasťou tejto výnimky je aj to, že sa sociálny pracovník bude musieť prihlásiť na vysokú školu do septembra 2019.

Našim cieľom je umožniť ľudom s praxou a väzbami s komunitou pracovať na pozíciách sociálnych pracovníkov. Zároveň je v našom záujme, aby si títo ľudia zvyšovali kvalifikáciu a ich práca s komunitou naberala na kvalite. Nemyslíme si, že prácu sociálneho pracovníka môže vykonávať ktokoľvek, preto sme zmenu zákona navrhli vo forme dočasnej výnimky,“ dodal Áel Ravasz.

Komplexnú novelizáciu zákona ešte musí odobriť Národná rada SR na svojej novembrovej schôdzi, účinná bude  od budúceho roka. Ďalším krokom je potom zmena nastavenia projektov. Úrad splnomocnenca si od týchto krokov sľubuje otvorenie komunitných centier, ktorým sa doteraz nepodarilo získať garantov a odborných pracovníkov a vznik pracovných miest pre členov komunít. Zapojenie samotných členov komunity do procesov vníma ako základnú podmienku integrácie.  

 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz