Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. júl 2024, sobota
 

K dispozícii je linka na pomoc obetiam obchodovania s ľuďmi

20. 07. 2012

obchodovanie s ľuďmi

Čas dovoleniek a sezónnych brigád je v plnom prúde, čo v mnohých prípadoch využívajú najmä páchatelia trestného činu obchodovania s ľuďmi. Ministerstvo vnútra SR v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu Bratislava (IOM) zriadilo Národnú linku pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi.

Na čísle 0800 800 818 vám vyškolení pracovníci poskytnú preventívne informácie pred vycestovaním do zahraničia. Upozornia vás nielen na to, ako páchatelia obchodovania s ľuďmi nadväzujú kontakty s potenciálnymi obeťami, ale aj čo robiť v prípade, ak sa stanete svedkom, či nebodaj obeťou tohto zločinu.

Na Slovensku existuje taktiež aj Program podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi. V minulom roku bolo do programu zaradených 31 obetí, z ktorých 10 vykorisťovali nútenou prácou. So Slovákmi sa taktiež obchoduje za účelom sexuálneho a ekonomického vykorisťovania, nútenej kriminality, sobáša či núteného žobrania.

Slovenská republika je označovaná skôr ako zdrojová krajina, než cieľová či tranzitná, aj keď ani takéto možnosti nie sú úplne vylúčené. Krajinami, v ktorých sa obchoduje so slovenskými obeťami, sú najmä Veľká Británia, Nemecko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko či Rakúsko. Páchateľmi tohto trestného činu sú najčastejšie muži vo veku od 18-55 rokov. Úroveň ich vzdelania je rozdielna a nie vždy platí, že úroveň dosiahnutého vzdelania priamo odzrkadľuje inteligenčnú úroveň páchateľa. Ich jednoznačným motívom je finančný zisk.

Na Slovensku je rozvoj obchodovania s ľuďmi spojený so špecifickou migračnou situáciou po uvoľnení režimu na hraniciach európskych štátov začiatkom 90-tych rokov minulého storočia. Hlavnými príčinami jeho vzniku v našich podmienkach bol najmä prechod na trhový systém ekonomiky, rastúci dopyt po lacnej pracovnej sile a tzv. sexbiznis.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz