Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. február 2024, štvrtok
 

MV SR robí maximum pre občana, Národné personalizačné centrum za včerajší deň vyprodukovalo 4 200 cestovných pasov

27. 06. 2023

cestovné pasy

Ministerstvo vnútra intenzívne pracuje na tom, aby občania mali cestovné pasy tak, aby mohli pohodlne vycestovať. Len za včerajší deň bolo vyrobených 4 200 cestovných dokladov. Národné personalizačné centrum vyrába doklady na dve pracovné zmeny.

Ministerstvo vnútra SR očakáva od dodávateľa v priebehu zajtrajšieho dňa doručenie ďalších 20 000 kusov čistopisov. Predpokladá sa, že od štvrtku by sa situácia mala zastabilizovať a počet čistopisov od dodávateľa by mal byť v dostatočnom množstve tak, aby sa doklady stihli vyrobiť a dodať do 30 dní tak v prípade dokladov vo výrobe ako aj čerstvo zadaných pasov na výrobu.

Ministerstvo vnútra SR občanom radí:

KEDY MI POSTAČUJE NA CESTOVANIE OBČIANSKY PREUKAZ

Ak cestujete na dovolenku v rámci Európskej únie, postačuje Vám ako doklad občiansky preukaz. S týmto dokladom bez potreby cestovného pasu môžete cestovať aj do Nórska, Lichtenštajnska, Švajčiarska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, na Island, Srbska, Albánska, Gruzínska, Moldavska či Severného Macedónska.

Rezort vnútra zdôrazňuje, že na cestovanie do obľúbenej letnej dovolenkovej cieľovej stanice v Chorvátsku Vám rovnako postačuje občiansky preukaz tak pre dospelých ako aj pre dieťa. Pri detičkách je dôležité, aby  mali vydaný plnohodnotný občiansky preukaz s fotografiou, o ktorého vydanie môžete požiadať aj v prípade, ak dieťa nedovŕšilo 15 rokov.

Upozorňujeme, že ak Vám bol doručený občiansky preukaz bez podoby tváre, s týmto nie je možné cestovať!

AKO POSTUPOVAŤ, KEĎ SI CHCEM VYBAVIŤ CESTOVNÝ PAS

Za štandardný poplatok 33 eur si môžete zadať žiadosť o vyhotovenie nového cestovného dokladu na ktoromkoľvek oddelení dokladov OR PZ alebo na ktoromkoľvek klientskom centre. Ministerstvo vnútra zároveň už niekoľko mesiacov verejnosti odporúča požiadať o vydanie dokladu na menšom policajnom pracovisku – oddelení dokladov, kde je vyťaženosť násobne nižšia ako vo veľkých klientskych centrách. Viac informácií na webe MV SR tu: Cestovné pasy, Ministerstvo vnútra SR - Polícia (minv.sk) V prípade zrýchleného vydania cestovného dokladu si možnosti môžete pozrieť v priloženom linku: Správne poplatky, Ministerstvo vnútra SR - Polícia (minv.sk)

Ministerstvo vnútra odporúča občanom, ak im vydanie cestovného pasu neponáhľa, požiadať o jeho vydanie bez zvýšeného poplatku za zrýchlené vydanie dokladu.

AKO POSTUPOVAŤ, AK ČAKÁM NA PAS

Pracovníci rezortu vnútra robia všetko pre to, aby občan problém s dočasným nedostatkom čistopisov nepocítil, resp. snažia sa problém operatívne riešiť v prospech občana, ktorý na doklad čaká.

Ak občan čaká na oneskorený doklad a potrebuje nevyhnutne vycestovať, odporúčame kontaktovať pracovisko, kde si žiadosť o cestovný pas podal. Ak je občan v časovej tiesni, ministerstvo vnútra urobí všetko pre to, aby jeho doklad bol vyrobený a v individuálnych prípadoch ho doručí na konkrétne pracovisko po dohode s občanom.

Rezort  sa za vzniknuté komplikácie občanom ospravedlňuje a robí všetko pre to, aby sa situáciu podarilo čo najskôr vyriešiť a zastabilizovať do štandardných lehôt.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz