Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 30. máj 2024, štvrtok
 

MV SR spúšťa ďalšiu informačnú kampaň zameranú na boj proti sexuálnemu vykorisťovaniu

18. 01. 2022

obchod-ludia-kampan-karta-ilustr

Ministerstvo vnútra SR sa zapojilo do kampane zameranej na boj proti obchodovaniu s ľuďmi za účelom sexuálneho vykorisťovania. Pôvodcom myšlienky a tvorcom kampane je  EUROPOL, tiež Generálne riaditeľstvo pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi v Bulharsku a Národná komisia pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi.

Sexuálne vykorisťovanie patrí naďalej medzi najčastejšie formy zneužívania v rámci obchodovania s ľuďmi. Od roku 2008 do roku 2021 bolo do Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi zaradených celkom 306 obetí, z toho bolo sexuálne vykorisťovaných 122 obetí, čo predstavuje 40 % z celkového počtu zaradených obetí do programu. Obeťami sexuálneho vykorisťovania sa stávajú prevažne ženy, no zachytili sme aj prípady sexuálne vykorisťovaných mužov.

Vizuál kampane

Alarmujúce je, že pri sexuálnom vykorisťovaní zaznamenávame za ostatné roky zvýšený počet detských obetí. Ani rok 2021 nebol výnimkou. Z celkového počtu identifikovaných obetí obchodovania s ľuďmi (43) bolo sexuálne vykorisťovaných 18 osôb, z toho 10 detí (8 dievčat a 2 chlapci).   

Súčasťou kampane sú plagáty a videá zamerané na sexuálne vykorisťovanie, ktoré aj s pracovným vykorisťovaním sú na celom svete dlhodobo najčastejšími formami obchodovania s ľuďmi. Prostredníctvom infoletákov a videí vyzývame verejnosť na ohľaduplnosť a citlivý prístup k problematike i obetiam, ktoré sa pohybujú medzi nami a potrebujú pomoc.

Vizuál kampane

O problémoch a nepríjemných témach potrebujeme hovoriť otvorene. Oceňujem prácu mojich kolegov. Verím, že informovanie verejnosti pomôže eliminovať tento druh zneužívania žien, mužov a najmä detí," povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Informačné centrum na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality MV SR vypracovalo podklady, texty a slogany pre slovenského občana. Spolu s videom budú v ďalších mesiacoch zverejňované na sociálnych sieťach tak, aby zachytili aj prednáborové obdobie letných brigád. 

 

 
 
 
 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz