Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. máj 2024, piatok
 

Na ministerstve vnútra mimoriadne zasadal Výbor pre predchádzanie a elimináciu rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatných foriem intolerancie

08. 11. 2022

vrax08112022ilustr

Na ministerstve vnútra v utorok  8. novembra 2022 mimoriadne zasadli členovia Výboru pre predchádzanie a elimináciu rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatných foriem intolerancie, ktorému predsedá minister vnútra Roman Mikulec.  Výbor prerokoval bezpečnostnú  situáciu  v súvislosti s dvojnásobnou vraždou LGBTI+ ľudí, ku ktorej došlo  12. októbra 2022 v Bratislave na Zámockej ulici.

Na zasadnutie boli preto  okrem riadnych členov výboru prizvaní aj odborníci venujúci sa týmto  témam.

Výbor schválil návrh uznesenia k októbrovému trestnému činu, ako aj k nenávistným prejavom voči menšinám. Výbor odsudzuje všetky prejavy neznášanlivosti, xenofóbie a intolerancie, ktoré sa v našej spoločnosti objavujú.

Zasadnutie výboru

V poslednom období sa extrémistické prejavy preniesli do virtuálneho sveta internetu, kde identifikovať páchateľov je oveľa zložitejšie. Čoraz väčší podiel trestných činov je páchaných na internete a iba represia v týchto prípadoch nestačí. „Všetky takéto prejavy sú nebezpečné a v konečnom dôsledku môžu viesť k tak závažným a radikálnym činom, akým je aj smrteľný útok na dvoch nevinných  ľudí na Zámockej ulici v hlavnom meste, ktorý sa dotkol každého z nás. Nebol to len útok na LGBT komunitu, tento útok je výsledkom radikalizácie mladých ľudí a spoločnosti,“ zdôraznil minister vnútra SR Roman Mikulec.

Členovia výboru sa zhodli na prijatí ďalších krokov pre zodpovedné rezorty, ktoré budú rozpracované v najbližšom období.

VRAX vznikol v roku 2011 ako jeden z výborov Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť. Do pôsobnosti Ministerstva vnútra SR prešiel výbor uznesením vlády č. 276 zo dňa 20. júna 2012, pričom jeho predsedom je minister vnútra SR.

Verejnosť môže podnety týkajúce sa pôsobnosti výboru adresovať na adresu TA.13G4@WSL1@.

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz