Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. máj 2021, piatok
 

Obeť obchodu s ľuďmi na britskej pôde má šancu na odškodnenie z majetku slovenského páchateľa

16. 10. 2020

obchod-ludia-brit-ilustsr

Od roku 2007 si Európa každoročne 18. októbra pripomína Deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Väčšinou sa pri tejto trestnej činnosti hovorí o postihoch páchateľov alebo o  prevencii predchádzania podobných situácií. Rovnakú pozornosť je však nutné venovať aj obetiam. Tie môžu na Slovensku získať kvalitnú psychologickú, právnu a sociálnu pomoc. Z hľadiska odškodnenia však v ich prípadoch nedochádzalo k výrazným posunom. Až doteraz.

Slovensko je viac než cieľová krajina označované najmä ako zdrojová a tranzitná krajina. S osobami slovenskej štátnej príslušnosti sa obchoduje v Českej republike, Francúzsku, Holandsku, Nemecku, Rakúsku, Slovinsku, Španielsku, Švédsku, Taliansku a Spojenom kráľovstve.

A práve Spojené kráľovstvo je dlhodobo najčastejšou cieľovou krajinou slovenských obetí, kde ich predávajú a vykorisťujú aj slovenskí páchatelia. Jednou z možností ako odradiť páchateľov od obchodovania s ľuďmi, je siahnúť im na majetok a použiť ho na odškodnenie obetí. Spojené kráľovstvo v tom urobilo významný krok.

Obchod s ľuďmi

Práve britská polícia má dosah na majetok mimo Spojeného kráľovstva, ktorý je páchateľom schopná zadržať. Dôležitý je fakt, že aj keď  trestný čin spáchali na území Spojeného kráľovstva občania iných krajín, britský súd páchateľov stíha a môže obete aj finančne kompenzovať. Páchatelia či kriminálne skupiny sa v mnohých prípadoch spoliehajú na to, že za nelegálne získaný majetok, ktorý majú mimo územia Spojeného kráľovstva, ich v Británii nemôžu stíhať. Mýlia sa.

Konkrétny prípad z praxe

V auguste 2020 v slovenských médiách rezonoval prípad, kedy súd v Spojenom kráľovstve rozhodol o kompenzácii dvoch Slovákov - obetí obchodovania s ľuďmi. Táto operácia na odhalenie moderného otroctva trvala niekoľko rokov.

Obete boli v čase vykorisťovania zraniteľnou kategóriou. Keď  im bol ponúknutý „lepší" život v Anglicku, žili na ulici.

Obaja Slováci boli obeťami šesť rokov. V Spojenom kráľovstve bývali v nevyhovujúcich podmienkach a nebolo im dovolené vrátiť sa domov. Z platu dostávali len 30 libier týždenne, nemali prístup k bankovým účtom, zastrašovali ich a na ich mená boli bez ich vedomia uzatvorené rôzne pôžičky.

Jeden z mužov sa vrátil na Slovensko, kde sa o neho postarala Slovenská katolícka charita, druhému pomohla charita na severe Spojeného kráľovstva. To prispelo k ich duševnému i fyzickému zotaveniu, pomohlo pri  integrácii do bežnej spoločnosti, napríklad pri hľadaní práce, a v neposlednom rade obnovilo dôveru v ľudí.

Páchateľom, ktorí sú momentálne vo väzbe, súd zaistil ich majetok na Slovensku a v auguste 2020 rozhodol o finančnej kompenzácii, ktorú musia vyplatiť obetiam: 52-tisíc libier pre jedného a 78-tisíc libier pre druhého muža.

Obchod s ľuďmi

„Je veľmi smutné, že ešte aj dnes čítame takéto príbehy o modernom otroctve. Z tohto prípadu je však jasne vidieť, ako intenzívne spolupracuje slovenská a britská polícia, a akým spôsobom pracujú pri podpore obetí v oboch našich krajinách, čo je veľmi povzbudivé. Tento prípad je skvelým príkladom toho, že spravodlivosti bolo učinené zadosť a je aj uspokojivým výsledkom pre obete. Verdikt je významný aj z toho dôvodu, že potenciálnym páchateľom ukazuje, že majetok, ktorý získali nelegálnym podnikaním a skryli v zahraničí, nie je mimo dosahu polície. Verím, že tento prípad bude mať odstrašujúci účinok na kohokoľvek, kto by chcel páchať trestnú činnosť. Slovenská a britská polícia majú vynikajúce výsledky v oblasti odhaľovania trestných činov spoločne a v tom budú aj pokračovať. Odkaz je jasný: ak budete obchodovať s ľuďmi, chytia vás, pôjdete do väzenia a zaplatíte za to," povedal britský veľvyslanec na Slovensku Nigel Baker

Ako to funguje na Slovensku?

Ministerstvo spravodlivosti SR za posledných päť rokov eviduje tri prípady vyplatenia odškodnenia obeti trestného činu obchodovania s ľuďmi podľa zákona č. 274/2017 Z. z. o obetiach trestných činov.

Aktuálna hodnotiaca správa skupiny expertov pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi (GRETA) napríklad hovorí o prípade obete vykorisťovanej s cieľom sexuálneho zneužívania z roku 2017. Keďže páchateľ nedisponoval žiadnym majetkom a bol nezamestnaný, Slovenská katolícka charita  predložila žiadosť ministerstvu spravodlivosti, ktoré obeti priznalo štátne odškodnenie za morálnu ujmu vo výške 4 350 eur.

Obchod s ľuďmi

Príkladom úspešného konca je aj ďalší prípad ženy nútenej k prostitúcii a sobášu. Občiansky súd páchateľom vymeral sumu 27 160 eur. Nakoľko páchatelia túto sumu nedokázali zaplatiť, predložila obeť (opäť s pomocou Slovenskej katolíckej charity) žiadosť na rezort spravodlivosti. V roku 2020 bolo žiadateľke priznané odškodnenie v sume 16 885 eur - ide o maximálne poskytnutú celkovú sumu, čo je päťdesiatnásobok minimálnej mzdy za rok 2013.

Obete sa môžu tiež obrátiť na informačné kancelárie pre obete trestných činov zriadené Ministerstvom vnútra SR v každom krajskom meste na Slovensku, ktorých pracovníci im vedia sprostredkovať pomoc.

Národná linka pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi - 0800 800 818

Obete, ktoré sú zobchodované, zažívajú prvotný šok po príchode na miesto výkonu práce, kde buď nerobia to, čo im sľúbili, alebo pracujú v katastrofálnych podmienkach, pričom  do práce ich nútia pod hrozbou fyzického násilia, násilím, pod nátlakom alebo psychickým terorom. 

„Mnoho ľudí si hovorí, že sa ich moderné otroctvo netýka. Opak je však pravdou, obeťou obchodovania s ľuďmi sa môže stať ktokoľvek. Aj keď boj s touto trestnou činnosťou je náročný a zdĺhavý, som rád, že sa posúvame o krok ďalej. Že okrem zachráneného ľudského života  je obeti podaná pomocná ruka aj pri jej návrate do normálneho života. Môžem skonštatovať, že je to výsledkom fungujúcej spolupráce slovenskej a britskej polície. Určite v tejto snahe nepoľavíme,“ povedal minister vnútra SR Roman Mikulec

 Viac informácií nájdete na:

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz

 

 

 

 

© 2021 Ministerstvo vnútra SR. Web dizajn a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET systems. Vyhlásenie o prístupnosti | Vyhlásenie o cookies (PDF, 398 kB)