Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. máj 2024, sobota
 

Poskytovanie príspevku za ubytovanie odídenca sa predĺži do konca roka 2023

24. 05. 2023

paragraf

Ak poskytnete ubytovanie človeku, ktorý utiekol pred vojnou na Ukrajine a hľadá bezpečie na Slovensku, aj naďalej dostanete príspevok. Vláda dnes schválila návrh nariadenia ministerstva vnútra, ktorý predložil na rokovanie minister vnútra Ivan Šimko. Príspevok na ubytovanie odídenca podľa zákona o azyle sa tak predlžuje do konca roka 2023.

Ministerstvo vnútra týmto reaguje na potrebu podporovať tie skupiny odídencov, ktoré zatiaľ nie sú schopné zabezpečiť si bývanie samostatne, z vlastných zdrojov. Zároveň tým rozširuje ponuku bývania o nehnuteľnosti v menej lukratívnych oblastiach, ktoré vlastníci na Slovensku mali problém prenajať. Dotačná schéma tak pomôže majiteľom i  tým, ktorí potrebujú strechu nad hlavou a sú za pomoc vďační.

Mnohí ubytovatelia si vytvorili s osobami z Ukrajiny naozaj priateľské vzťahy, ktoré pomáhajú vytvoriť prostredie vhodné na začlenenie sa do bežného života. Integrácia do spoločnosti a pokračovanie v bežnom spôsobe života sú veľmi dôležité a som preto rád, že na Slovensku vieme susedom z vojnou skúšanej Ukrajiny pomôcť s vytvorením druhého domova,” povedal minister vnútra SR Ivan Šimko.

Finančný príspevok ostáva v nezmenenej forme:

  •  10 eur za jednu noc ubytovania odídenca ak ide o fyzickú osobu, ktorá dovŕšila vek 15 rokov,
  •  5 eur za jednu noc ubytovania odídenca, ak ide o fyzickú osobu, ktorá nedovŕšila vek 15 rokov.

Prijatiu návrhu predchádzali medzirezortné rokovania ako aj analýza samotnej potreby predĺženia príspevku.

Maximálna možná vyplácaná suma za ubytovanie odídencov so statusom dočasného útočiska v jednej nehnuteľnosti je 1 800 eur, a to len na základe uzavretej zmluvy o poskytnutí ubytovania medzi majiteľom nehnuteľnosti a odídencom.

Podrobnosti o zmluvných podmienkach a procese získania príspevku za ubytovanie odídenca nájdete na webe MV SR: https://www.minv.sk/?prispevok-za-ubytovanie

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz