Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. máj 2024, sobota
 

Pre zvládanie mimoriadnych udalostí v dôsledku klimatických zmien ministerstvo vnútra vybavilo hasičov súpravami mobilného zodolneného pracoviska

31. 10. 2023

estok-hazz4

Ministerstvo vnútra SR prostredníctvom realizácie projektu vybudovania systému Mobilnej komunikácie Hasičského a záchranného zboru zvyšuje úroveň pripravenosti Slovenska na zvládanie mimoriadnych udalostí  ovplyvnených zmenou klímy.

Hasiči majú  nové technické vybavenie, ktoré im uľahčí komunikáciu pri mimoriadnych udalostiach, slúži na včasné varovanie osôb, či vyhľadávanie osôb za pomoci kamerového systému s termokamerou.

Tlačová konferencia s ukážkami  techniky

„Som veľmi rád, že dnes odovzdávame techniku, ktorá pomôže hasičom v kľúčových a zlomových momentoch pritom ako si budú plniť svoje úlohy a povinnosti, aby ochránili zdravie, životy ale aj majetok obyvateľov Slovenska. Dnes odovzdávame techniku piatim Krajským riaditeľstvám Hasičského a záchranného zboru, nakoľko zariadenia už trom krajským riaditeľstvám boli odovzdané. Verím, že táto technika bude nápomocná a verím, že ju  budeme môcť využívať na všetky krízové situácie, ktoré Slovensko čakajú. Som optimista, ale tých prírodných katastrof môže prísť veľa," povedal minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok na tlačovej konferencii v utorok 31. októbra 2023. 

Tlačová konferencia s ukážkami  techniky

„Chcem sa pri tejto príležitosti hasičom poďakovať, že pri zásahoch denne nasadzujú vlastné zdravie a životy, majú snahu sa neustále zdokonaľovať, vzdelávať, prechádzajú výcvikom, čo je vidieť aj dnes v súvislosti s odovzdávaním tejto techniky. Hasiči sú vyškolení na jej používanie," povedala štátna tajomníčka MV SR Lucia Kurilovská.

Systém pozostáva z 8 samostatných identických súprav technických prostriedkov /pre každý kraj jedna súprava/, súčasťou ktorej sú zariadenia informačno-komunikačnej infraštruktúry. To znamená internet, satelitný systém, rádiostanice a modul vyrozumievacieho bezpilotného leteckého systému vybavený reflektorom, kamerou s vysokým rozlíšením, reproduktorom a ďalšími technickými zariadeniami, ktoré zasahujúcemu modulu poslúžia napríklad na včasné varovanie osôb, či vyhľadávanie osôb za pomoci kamerového systému s termokamerou.

Tlačová konferencia s ukážkami  techniky


Cieľom  tohto projektu  je prostredníctvom týchto sád  vytvoriť 8 zodolnených komunikačných pracovísk v rámci ôsmich Krajských riaditeľstiev Hasičského a záchranného zboru. Kombináciou hardvéru a softvéru sú prepojiteľné navzájom, vedia vytvoriť sieť, ktorá spoločne komunikuje v rámci operačného a taktického riadenia. Cieľom je vytvoriť operačné stredisko, komunikačné centrum tam, kde technologická vybavenosť v teréne nebola vytvorená pred mimoriadnou udalosťou, alebo bola pri mimoriadnej udalosti poškodená a nahradiť ju," povedal prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek.  

Projekt Mobilná komunikácia HaZZ je financovaný z Operačného programu Kvalita životného prostredia. 

OP Kvalita životného prostredia
 
Ministerstvo vnútra SR je sprostredkovateľským orgánom pre Operačný program Kvalita životného prostredia určeného na riešenie osobitných rizík, predchádzanie vzniku katastrof a vyvíjanie systémov zvládania katastrof ovplyvnených zmenou klímy. Hlavným cieľom je podpora riadenia rizík, riadenie mimoriadnych udalostí a odolností proti mimoriadnym udalostiam ovplyvnených zmenou klímy. 
 
Celkové oprávnené výdavky boli vo výške 7 013 126,88 €.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz