Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. júl 2024, nedeľa
 

Príspevok za ubytovanie odídencov z Ukrajiny sa bude poskytovať do konca marca 2024

06. 12. 2023

ukrajinska vlajka

Vláda schválením návrhu nariadenia predloženého ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom v stredu 6. decembra 2023  reagovala na potrebu zabezpečiť ubytovanie pre odídencov a odídenkyne, ktorí opustili Ukrajinu z dôvodu pretrvávajúceho vojnového konfliku zo strany Ruska. Nariadenie plynulo nadvädzuje na aktuálne platné poskytovanie pomoci za ubytovanie odídenca, a to výškou aj podmienkami získania príspevku. 

Súčasný systém poskytovania ubytovania odídencom pre Slovenskú republiky je najoptimálnejším riešením z dôvodu ubytovacích kapacít. Zároveň sa týmto spôsobom poskytuje príležitosť pomôcť osobám, ktoré poskytujú ubytovanie odídencom. 

“Príspevok bude poskytovaný do 31. marca 2024. Výška príspevku zostáva nezmenená. Ubytovateľ dostane 10 eur za jednu noc ubytovania odídenca staršieho ako 15 rokov a 5 eur za odídenca mladšieho ako 15 rokov. Štatút  dočasného útočiska platí do 4. marca 2024,” upresnil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Vzhľadom na mimoriadnu situáciu vyhlásenú vládou Slovenskej republiky uznesením č. 142 z 26. februára 2022 v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenskej republiky spôsobeným ozbrojeným konfliktom na území Ukrajiny a v súlade s čl. 15 Legislatívnych pravidiel vlády Slovenskej republiky, nebol návrh nariadenia predložený do medzirezortného pripomienkového konania, najmä z dôvodu ohrozenia ľudských práv a základných slobôd ľudí ohrozených vojnovým konfliktom.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz