Protipovodňovú techniku dostalo ďalších 17 obcí
24. 09. 2015Silné dažde a vysoká voda sú častou hrozbou aj pre tisícky obyvateľov obcí v dunajskostredskom regióne. Sedemnásť samospráv z juhu Slovenska sa však od dnes dokáže lepšie pripraviť na záplavy a efektívnejšie zmierniť ich následky. K dispozícii totiž dostali balíčky prvej pomoci - prívesné vozíky so špeciálnou protipovodňovou technikou. Takto rezort vnútra s podporou Európskej komisie do konca roka posilní schopnosť vyše 600 obcí na celom Slovensku bojovať s vodným živlom a chrániť životy a majetok ich obyvateľov.
Na skrotenie nebezpečného živla pomôže špeciálna technika z eurofondov
Oblasť južného Slovenska pravidelne sužuje veľká voda, ktorá spôsobuje nemalé škody a ohrozuje infraštruktúru, majetok a zdravie ľudí. Na pomoc najohrozenejším samosprávam pripravilo ministerstvo vnútra s podporou Európskej únie balíky prvej pomoci. „Ide o špeciálne upravené prívesné vozíky s protipovodňovou technikou, ktoré sa dajú ľahko presunúť na postihnuté miesto. Obce tak budú schopné rýchlejšie reagovať na veľkú vodu a zároveň získajú väčšiu sebestačnosť v krízových situáciách“, vysvetlil Robert Kaliňák, minister vnútra SR. Špeciálna technika je financovaná z operačného programu Životné prostredie v rámci projektu Aktívne protipovodňové opatrenia, ktorý bol Európskou komisiou schválený v marci 2015 a je realizovaný ministerstvom vnútra.
Dobrovoľní hasiči z okolia Dunajskej Stredy sú lepšie pripravení na veľkú vodu
Balíky protipovodňovej techniky určené na zásahy dobrovoľných hasičov obsahujú niekoľko druhov čerpadiel, generátor elektriny, prenosné osvetlenie a tiež protipovodňové bariéry.Sedemnásť vozíkov s technikou si dnes vo Veľkých Dvorníkoch prevzali zástupcovia obcí Baka, Dunajská Streda, Gabčíkovo, Jahodná, Lúč na Ostrove, Mad, Malé Dvorníky, Okoč, Padáň, Pataš, Šamorín, Topoľníky, Trhová Hradská, Trnávka, Veľké Dvorníky, Veľký Meder, a Vrakúň. Prívesné vozíky, ktoré budú uskladnené priamo v ohrozených obciach pomôžu skrátiť reakčnú dobu na mimoriadnu udalosť a prispejú tak k znižovaniu rozsahu škôd spôsobených povodňami.
Protipovodňové opatrenia sú realizované v prospech najohrozenejších oblastí
Za posledných 10 rokov hasiči a záchranári zasahovali v súvislosti s povodňami až 6426 krát, napriek tomu spôsobené škody presiahli sumu 707 miliónov eur. Zvýšiť pripravenosť Slovenska na záplavy chce rezort vnútra prostredníctvom zefektívnenia práce záchranných tímov a zlepšenia ich technického vybavenia. Na miestnej úrovni pomôžu už spomenuté lokálne intervenčné balíky prvej pomoci, ktoré dostane k dispozícii celkom 621 obcí s najvyšším povodňovým ohrozením. Dvanásť regionálnych intervenčných balíkov so špecializovanou protipovodňovou technikou bude rozmiestnených do všetkých krajov na Slovensku a bude pomáhať pri udalostiach, ktoré zasahujú väčšie územia. Na národnej úrovni sa vďaka projektu vytvárajú aj dva špecializované záchranárske tímy s moderným vybavením, ktoré budú schopné pomáhať pri povodniach doma aj za hranicami Slovenska.