Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. júl 2024, sobota
 

Reakcia MV SR na medializované informácie rakúskych orgánov v prípade teroristického útoku vo Viedni

06. 11. 2020

vlajka Europol

Na tlačovej konferencii rakúskeho vnútra Karla Nehammera, viedenského policajného prezidenta Gerharda Pürstla a šéfa Federálneho úradu na ochranu ústavy a boj proti terorizmu Franza Rufa vo štvrtok 5. novembra 2020 odznelo, že prvotná informácia slovenských bezpečnostných zložiek bola nedostatočná a žiadosť o doplnenie bola vybavená až po dvojnásobnej písomnej výzve a telefonáte so žiadosťou o urgentnú odpoveď.

 

K potvrdeniu totožnosti páchateľa malo podľa nich prísť 16.októbra.

Reakcia Ministerstva vnútra SR

Z takticko-bezpečnostných dôvodov nemôžeme opísať spôsob, akým je v takýchto prípadoch vykonávaná policajná činnosť. Musíme sa však ohradiť voči informáciám o pomalej súčinnosti slovenskej polície. K pokusu o nákup munície došlo 21. júla 2020, slovenská polícia zaslala podrobné informácie Europolu 24. júla 2020, čiže 3 dni po pokuse o nákup. Europol následne informácie postúpil rakúskej strane.

V rámci informácie, ktorú rakúska strana po neúspešnom nákupe munície od nás dostala, boli uvedené fotografie osôb a motorového vozidla s rakúskym evidenčným číslom,  na ktorom tieto podozrivé osoby mali prísť na územie SR.

Rakúsko 10. 9. 2020 potvrdilo prijatie tejto informácie a informovalo naše zložky, že sa im podarilo stotožniť muža na fotografii, o ktorom už dnes vieme, že bol páchateľom teroristického útoku vo Viedni 2. novembra 2020 večer.

Žiadosť o doplňujúce informácie, ktorú rakúska strana zaslala, bola rovnako vybavená.

Slovenské bezpečnostné zložky v tomto prípade postupovali, tak ako sa od nich očakáva -  promptne a profesionálne.

Prečítajte si tiež: Útok vo Viedni - SR prijala bezpečnostné opatrenia

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz