Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. jún 2024, pondelok
 

Slovenskí policajti budú aj naďalej pomáhať v boji proti nelegálnej migrácii v Macedónsku

12. 07. 2016

macedonsko-vlajka

Do Macedónska vycestovali zástupcovia Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ s cieľom podporiť 25-členný slovenský policajný kontingent. Zároveň sa uskutočnilo rokovanie s predstaviteľmi macedónskej polície o ďalších vyslaniach slovenských policajtov na vykonávanie spoločných hliadok.

Hoci Macedónsko nie je členským štátom Európskej únie, je krajinou na tzv. balkánskej trase, ktorú využívajú migranti na ceste do západoeurópskych krajín. S cieľom podporiť túto tranzitnú krajinu v boji proti nelegálnej migrácii v Macedónsku pomáhali slovenskí policajti už dvakrát, toto je aktuálne už tretie vyslanie.

Súčasťou hliadok na macedónskej hranici sú od februára 2016 aj slovenskí hraniční policajti

Macedónsku pomáhame už od februára 2016. Tento typ spolupráce je potvrdením solidarity Slovenska pri riešení prebiehajúcej migračnej krízy, pričom na žiadosť macedónskej strany sú plánované ďalšie vyslania slovenských policajtov - v septembri a v decembri toho roka.

Slovenská delegácia, prvý zástupca ÚHCP P PZ plk. Mgr. Robert Guckýriaditeľ vnútorného odboru ÚHCP P PZ  pplk. Mgr. Dušan Komáromy, vyjadrili pochvalu a maximálnu spokojnosť s pôsobením slovenských policajtov. Profesionálny a efektívny výkon našich policajtov ocenila i macedónska partnerská strana, ktorá bilaterálnu spoluprácu vníma veľmi pozitívne - o čom svedčí aj dohoda o ďalšej spolupráci.

Slovenskí policajti slúžiaci na macedónskej hranici

Úlohou našich policajtov je vykonávať hraničný dozor formou peších, motorizovaných  i pozorovacích hliadok, ako aj podpora kontrol vo vnútrozemí. Slovenskí policajti slúžiavo vlastných rovnošatách s vlastnou výzbrojou a  vybavením, používajú služobné vozidlá slovenskej polície.  Domov sa vrátia 24. júla.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz