Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 7. december 2023, štvrtok
 

Splnomocnenec pre rómske komunity varuje: treba zastaviť šírenie toluénu v osadách

21. 02. 2019

toluen-publikacia-splnomocnenec-romsky-ilustr

Čoraz viac obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít prepadáva drogám. Rómovia pritom siahajú po relatívne lacnom, dostupnom, no nebezpečnom toluéne, resp. po syntetickej náhrade marihuany, zvanej herba. Podľa splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity je potrebné tento trend zastaviť.

Stovky ľudských príbehov sa skončili tragicky vďaka dostupnému, no nebezpečnému toluénu. Už malé deti sa vedia dostať k tejto chemikálii, ktorá pri vdychovaní pôsobí ako droga. Má veľa nebezpečných vedľajších účinkov. „Napriek tomu, že predaj toluénu by mal byť regulovaný, vidíme, že je ľahko dostupný v osadách, kde si ho kupujú priamo konzumenti, alebo im ho predávajú miestni priekupníci, ktorí sa priživujú na ich závislosti," upozorňuje splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity.

Poslanec Štefan Vavrek so splnomocnencom Ábelom Ravaszom

Podľa neho by sa mal predaj toluénu riadiť špeciálnymi pravidlami, ktoré dovoľujú predaj tejto látky iba tým, ktorí ju potrebujú pre výkon svojho povolania. Pričom obchodníkovi hrozí pokuta od 1000 do 99 500 eur, ak toto nariadenie poruší. „Je to extrémne ťažko kontrolovateľné, pretože obchodníci, ktorí toto nariadenie obchádzajú, si našli cestičky, ako toluén dostať ku dílerom. Ministerstvo zriadilo aj e-mailovú adresu, kam môžu obyvatelia posielať svoje tipy, ak takéhoto obchodníka poznajú. Podnety prijímame na adrese TA.13G4@3YHRFK@," hovorí Ábel Ravasz.

V rámci boja proti zneužívaniu toluénu, ktorá už od prvej dávky postupne poškodzuje mozog a srdce, je však podľa Ravasza dôležitá aj prevencia. „Je naivné si myslieť, že díleri si nenájdu svoje cestičky, dôležité je preto robiť osvetu a snažiť sa vysvetľovať, že toluén je skutočnou hrozbou. Musíme hľadať cestu, ako varovať všetkých, že užívanie toluénu môže podstatne zhoršiť ich zdravie, ako aj vyhliadku do budúcnosti," upozorňuje Ravasz.

Úrad splnomocnenca sa preto podieľal aj na príprave edukačného materiálu, určeného v prvom rade pre Rómov, ktorý v podobe jednoduchého komiksu upozorňuje na riziká tejto dostupnej drogy. Informačný leták obsahuje aj užitočné informácie, ktoré môžu pri svojej práci využiť terénni pracovníci.

Publikácia

V rómskych komunitách najmä na juhu Slovenska sa však objavila aj nová nebezpečná látka, hovorovo označovaná ako herba. Herba je vlastne akákoľvek usušená rastlina, postriekaná syntetickou náhradou THC - psychoaktívnou látkou, ktorú obsahuje marihuana. Táto náhrada bola ešte v novembri minulého roka na Slovensku legálna a jej predajcovia nemohli byť trestne stíhaní. 

Vďaka tomu, že sme o probléme informovali, sa podarilo túto látku, ktorá je používaná na postrek rastlín, dostať na zoznam zakázaných látok a polícia tak môže predajcov drogy stíhať ako dílerov. Podľa mňa však ide iba o krátkodobé riešenie. Výrobcovia drog môžu čoskoro vyvinúť novú syntetickú látku, ktorá na zozname nebude. Namiesto represie by sme sa naozaj mali sústrediť hlavne na osvetu a prevenciu," uviedol poslanec Národnej rady Štefan Vavrek.

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity preto chce aj do budúcnosti pokračovať vo vzdelávaní a informovaní o rizikách spojených s užívaním drog. „Najlepšou prevenciou je však to, ak budú mať ľudia z vylúčených komunít lepší život naplnený prácou a štandardným rodinným životom. Vtedy prirodzene klesá dopyt po úniku zo šedej  reality," uzatvára Ábel Ravasz.

 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz