Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. máj 2024, streda
 

Vieme presne čo chceme, odkazujú mladí Rómovia spoločnosti

09. 04. 2018

kongres-romov2018-ilustr

 Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity v spolupráci s Rómskym vzdelávacím fondomUniverzitnou knižnicou v Bratislave  pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov zorganizoval Kongres mladých Rómov. Mladí Rómovia na kongrese prijali spoločnú deklaráciu, z ktorej je jednoznačné, že mladí Rómovia vedia čo chcú a chú byť vypočutí.

Ľudia majú deň Rómov často spojený len so zábavou. Dôvodom, prečo si Medzinárodný deň Rómov pripomíname 8. apríla je pritom prvý medzinárodný kongres Rómov, ktorý sa konal v roku 1971 blízko Londýna. Na tomto kongrese sa Rómovia sami identifikovali, zjednotili sa na spoločných symboloch a poslali do sveta odkaz, že s Rómami treba počítať.

Príhovor Ábela Ravasza

My sme sa týmto odkazom inšpirovali a práve preto sme ako platformu na zjednotenie a vyjadrenie vízií mladých Rómov zvolili Kongres. Po kongrese je jednoznačné, že to je práve mladý Rómsky hlas, ktorý treba počúvať,",  povedal vládny splnomocnenc pre rómske komunity Ábel Ravasz.

Spoločné foto účastníkov

Plagát k podujatiu

Na kongrese sa stretlo viac ako 40 mladých Rómov, ktorí počas dvoch dní dokázali sformulovať, čo podľa nich pomôže Rómom. Výsledok kongresu svedčí o tom, že nie je potrebné, vymýšlať nové reformy a plány, ale najprv je potrebné počúvať samotných Rómov. 

Odporúčam všetkým kompetentným prečítať si spoločnú deklaráciu mladých. Sú v nej veľmi dobré návrhy na konkrétne opatrenia. Ak zapojíme týchto mladých do procesov, som si istý, že to bude mať zásadný pozitívny vplyv na celý proces integrácie. Musíme si uvedomiť, že je tu nová generácia ambicióznych a vzdelaných Rómov, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia vecí verejných," hovorí Ábel Ravasz.

 

 

Kongres mladých Rómov sa konal v dňoch 5. a 6. apríla 2018  v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave. Výsledkom kongresu je Prvá spoločná deklarácia mladých Rómov.

 

 
 
 
 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz