Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. apríl 2024, sobota
 

Vojna na Ukrajine: situácia na Slovensku je stabilizovaná, prinášame prehľad aktuálnych pravidiel platných od júla

04. 07. 2022

ukrajina-sr-podpora-ilustr

Aktuálne 6,57 milióna ľudí vstúpilo na územie EÚ, 3 milióny z nich požiadali o dočasné útočisko. Členské štáty zareagovali veľkou vlnou solidarity, faktom zároveň je, že veľký počet utečencov zostáva priamo v krajinách V4, pričom Poľsko má najviac žiadosti o dočasné útočisko v rámci celej EÚ.

Ministerstvo vnútra v spolupráci s ďalšími rezortmi situáciu pozorne sledujú a nastavujú k aktuálnemu stavu kroky a opatrenia.

„V štatistikách už niekoľko týždňov s výnimkou niekoľkých dní vidíme, že prevažuje väčší počet Ukrajincov, ktorí sa vracajú späť zo Slovenska domov na Ukrajinu," povedal minister vnútra SR Roman Mikulec. Aktuálne štatistiky potvrdili trend - hraničnými priechodmi prešlo na vstupe do Slovenskej republiky 3 238  osôb, naopak na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu za včerajší deň 4 114  osôb a celkový sumár od začiatku vojny je nasledovný. Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na územie Slovenska od 24. februára je 575 350, celkový počet osôb na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu od rovnakého dátumu je 326 289. Počet udelených dočasných útočísk od 1. marca presiahol 84 000.

Pozrite si: Report k aktuálnej situácii v súvislosti s vojnou na Ukrajine /k 3. júlu 2022/ (PDF, 1 MB)

Na aktuálne pokojnú situáciu a na nízke počty prichádzajúcich z Ukrajiny rezort zareagoval zmenou vo fungovaní veľkokapacitných centier. Veľkokapacitné asistenčné centrum pomoci pre utečencov z Ukrajiny v Michalovciach prešlood 11. júna 2022 pod kompetencie Hasičského a záchranného zboru. Služby pre odídencov z Ukrajiny sú aj naďalej na tomto mieste k dispozícii.

Čo sa vo VKC mení:

  • Veľkokapacitné registračné centrum v Žiline je uzatvorené, registráciu dočasného útočiska je možné vybaviť na Oddelení cudzineckej polície PZ v Žiline v čase pondelok až piatok od 07.00 hod. do 19.00 h.
  • Veľkokapacitné registračné centrum v Humennom je uzatvorené, dočasné útočisko je možné vybaviť na Oddelení cudzineckej polície PZ v Michalovciach v čase pondelok až piatok od 07.00 hod. do 19.00 h. Registráciu na dočasné útočisko tehotných žien, rodín s deťmi (len v prípadoch, kde bude minimálne jedno dieťa vo veku do 6 rokov), starších ľudí nad 65 rokov a iné zraniteľné osoby vybavuje aj Oddelenie azylu PZ v Humennom (Nemocničná 1, 066 01 Humenné). 

„Opatrenia prispôsobujeme aktuálnej situácii. Zároveň zdôrazňujem, že pri opätovnom náraste počtu osôb utekajúcich pred vojnou sú veľkokapacitné centrá pripravené na opätovné spustenie do niekoľkých hodín," povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Adresy jednotlivých pracovísk nájde na tomto linku: https://www.minv.sk/?ocp

Od júla sa zmenili aj pravidlá v oblasti dopravy

Cestovanie zadarmo je limitované počtom dní od príchodu.

Nárok na bezplatnú prepravu majú osoby s dokladom Slovak Help s červenou pečiatkou s textom v ukrajinskom jazyku, ktorý je vydaný po prekročení hraníc, alebo s potvrdením o pridelení statusu o dočasnom útočisku. Po novom od júla s týmito dokladmi môžu cestovať zadarmo vo vlakoch a prímestských autobusoch len v deň ich získania a v nasledujúcich 4 dňoch.

Výnimku z 5-dňového obmedzenia bezplatných služieb majú deti od 6 do 16 rokov zapísané v slovenských školách a seniori nad 62 rokov, ktorí si môžu vybaviť preukazy na bezplatnú prepravu vo vlakoch. Pri žiakoch materských, základných a stredných škôl navyše platí, že počas vyučovacích dní s nimi môže vo vlakoch a aj prímestských autobusoch zadarmo cestovať aj jedna dospelá sprevádzajúca osoba. Musia však mať potvrdenie o návšteve školy.

Držitelia prvého vydania dokladu o dočasnom útočisku majú naďalej zadarmo prepravu do zamestnania počas prvých 60 dní odo dňa, kedy bol vydaný. Musia sa však preukázať potvrdením od zamestnávateľa a takisto dokladom z miesta obvyklého pobytu.

Bezplatný lístok sa dá využívať vo vozňoch druhej triedy vo vlakoch ZSSK, cestujúci však nemajú nárok na bezplatnú miestenku, lôžko či ležadlo. So spomínanými dokladmi môžu odídenci rovnako zadarmo cestovať aj v prímestských autobusoch.

Nárok na bezplatnú prepravu už ďalej nebudú mať:

  • osoby, ktoré nepreukážu, že sú občanmi Ukrajiny,
  • osoby, ktoré vstupujú na územie SR opakovane za posledných 30 kalendárnych dní,
  • osoby, ktoré získali druhé a ďalšie vydanie dokladu o dočasnom útočisku.
 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz