Existujúce postupy a metodiky poskytovania dotácií zo štátneho rozpočtu z pohľadu efektívnosti, transparentnosti a účelnosti
Dotačné schémy rezortov tvoria významný podiel na financovaní aktivít mimovládnych neziskových organizácií (MNO). Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti (ÚSV ROS) sa tentoraz zameral na zmapovanie postupov a metodík ich poskytovania z pohľadu efektívnosti, transparentnosti a účelnosti (úloha B.1. Akčného plánu Koncepcie rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku na roky 2019 – 2020 (PDF, 523 kB)). Na vypracovaní analýzy sme spolupracovali s výskumníčkami Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici – Máriou Murray Svidroňovou a Alexandrou Mertinkovou.
Cieľom analýzy bolo preskúmať všetky dotačné schémy, v ktorých sú ako oprávnení žiadatelia definované aj MNO. Analýza mapovala postupy a metodiky poskytovateľov verejných zdrojov na stanovenie cieľov/merateľných ukazovateľov, preukazujúcich zmysel poskytovaných verejných zdrojov a spôsob ich vyhodnotenia. Dokument sa opiera najmä o tzv. desk research – preštudovanie a obsahovú analýzu existujúcich postupov a metodík jednotlivých rezortov.
Po vypracovaní analýzy sme s výsledkami oboznámili primárne hodnotené ministerstvá, vybrané ústredné orgány štátnej správy a fondy, ktorých dotačné schémy boli relevantné vo vzťahu k MNO. Na stretnutiach sme diskutovali so štátnymi tajomníkmi a tajomníčkami, zástupcami a zástupkyňami rezortov, ako aj s riaditeľmi fondov o možnostiach zlepšenia poskytovania dotácií v ich pôsobnosti. Každý hodnotený rezort dostal okrem výsledkov hodnotenia aj odporúčania, ktoré vychádzali najmä z príkladov dobrej praxe z iných hodnotených subjektov. Oceňujeme, že mnohé rezorty sa proaktívne zamýšľajú nad zlepšením nastavenia a procesu poskytovania dotácií v ich pôsobnosti. Komentáre, pripomienky a stanoviská od rezortov k analýze, ako aj vyjadrenie úradu k nim či zdôvodnenie zapracovania zmien sú dostupné v tomto dokumente (PDF, 895 kB).
Okrem hodnotených silných a slabých miest procesu poskytovania dotácií sme sa na stretnutiach rozprávali aj o možnostiach viacročného financovania z dotačných schém, o výške spolufinancovania z vlastných zdrojov žiadateľov, dôvodoch krátenia schválenej dotácie oproti pôvodne požadovanej sume, ako aj o elektronických systémoch na správu dotácií, ktoré zjednodušujú administratívny proces a zároveň uľahčujú transparentné informovanie smerom k verejnosti.
(PDF, 895 kB)
Veríme, že analýza bude zdrojom námetov na zlepšenie účelnosti, efektívnosti a transparentnosti, tzn. zrozumiteľného a včasného informovania o poskytovaných dotáciách pre jednotlivých poskytovateľov dotácií z verejných zdrojov. Zároveň bude slúžiť ako podklad ÚSV ROS k jeho ďalším aktivitám smerujúcim k zlepšeniu financovania MNO z verejných zdrojov. V súčasnosti mnohé rezorty vyhlasujú výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na rok 2021. O týchto výzvach vás pravidelne informujeme cez náš web a Facebook. Budeme radi, ak nás budete aj naďalej sledovať.
Sme presvedčení, že analýza pomôže nielen rezortom v úpravách ich dotačných schém a programov, ale je tiež dôležitá pre rozvoj aktivít a činností MNO. Analýza poskytuje prehľad možností financovania cez dotácie z rôznych rezortov, čo dáva tiež možnosť porovnania a výberu, kde sa môžu MNO o dotáciu uchádzať, ako aj možnosť spoznať nové príležitosti čerpania dotácií. Na základe preštudovania verejne dostupných databáz s podporenými projektami môžu MNO rozširovať svoje aktivity či spoluprácu s inými subjektami, ktoré čerpali dotácie. Databázy podporených projektov tiež môžu slúžiť ako inšpirácia pre ďalšiu prácu a aktivity MNO.
- Analýza Existujúce postupy a metodiky posytovania dotácií zo štátneho rozpoču z pohľadu efektívnosti, transparentnosti a účelnosti (PDF, 4 MB)
- Komentáre, pripomienky a stanoviská od ÚOŠS a vyjadrenie ÚSV ROS (PDF, 895 kB)