Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 5. december 2021, nedeľa
 

Úrad splnomocnenca vlády SR pre ROS navrhuje zníženie kvóra pre petície o polovicu

10. 01. 2013

Prinášame Vám tri kľúčové legislatívne návrhy Úradu splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti a legislatívnej pracovnej skupiny Rady vlády pre MNO týkajúce sa charitatívnej reklamy, petícií a verejných zbierok.

Navrhované zásady inštitútu charitatívnej reklamy prinášajú možnosť rozšírenia reklamy aj o vlastné nosiče neziskových organizácií a navrhujú zaviesť charitatívnu reklamu ako ďalšiu možnosť financovania pôsobenia občianskeho sektora na Slovensku.

Podklady pre charitatívnu reklamu

Návrh zákona o petíciách predkladá požiadavku na zníženie kvóra podpisov potrebných na to, aby sa petíciou zaoberala Národná rada Slovenskej republiky zo súčasných 100 000 na hodnotu 50 000 podpisov. Národná rada Slovenskej republiky by po prijatí návrhu mala povinnosť prerokovať a prijať uznesenie k petícii, ktorá dosiahla hodnotu 50 000 podpisov.

Podklady pre petície

Legislatívne východiská návrhu Zákona o verejných zbierkach vychádzajú zo snahy o sprehľadnenie, zjednodušenie a uľahčenie vykonávania verejných zbierok. Návrh sa zároveň vyrovnáva s rôznymi podvodnými zbierkami, ktorých použitie vyzbieraných peňazí nie je v súlade s ich deklarovaným cieľom, a to napríklad prostredníctvom zvýšenia možnosti ich kontroly zo strany verejnosti.

Podklady pre verejné zbierky

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy